Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 03:20
HAFİF YAĞMURLU
İstanbul \ 03:20
Dolar
102.715
Dolar
224,3274
Dolar
5,9676
Dolar
5,2814

 

Filistin Hükümeti, işgalci İsrail Kudüs belediyesi öncülüğünde işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde “Yahudi Işık Bayramı” Hanuka’nın kutlanmasına tepki gösterdi.

Filistin Hükümeti Sözcüsü Yusuf Mahmut, yaptığı açıklamada, “işgalci İsrail makamlarının, işgal altındaki Kudüs’te “Yahudi Işık Bayramı” adı altında kutlamalar düzenlemesi ancak Kudüs’ü Yahudileştirmeye yönelik çalışmalarının bir parçasıdır. Bu kutlamaların arkasında kötü niyet vardır.” diye konuştu.

Mahmut açıklamasının devamında, “’Yahudi Işık Bayramı’ İsrail’in dediği gibi bir ışık bayramı değildir, çünkü bu bayramın amaçları işgal altındaki Kudüs’ün statüsünü ve tarihi kimliğini değiştirmek ve gizlemektir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ABD’nin Kudüs kararına rağmen dünyadaki birçok ülkenin Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdığını dile getiren Mahmut, “Dünyadaki 138 ülke işgal altındaki Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul ediyor. Ayrıca aralarında İsrailli tarihçilerin de olduğu dünyadaki birçok tarihçi Kudüs’ün bir Arap şehri olduğunu ifade ediyor” dedi.

İşgalci İsrail Kudüs belediyesi dün Pazar günü, işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin el-Halil ve el-Amud kapılarında “Yahudi Işık Bayramı” Hanuka dolayısıyla kutlamalar düzenlemişti.

Kudüs belediyesinin bu sene onuncu kez düzenlediği söz konusu kutlamalar kapsamında işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin surlarına çeşitli gösteriler yansıtılmıştı.

İşgalci Yahudi yerleşimciler her yıl düzenli bir şekilde Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde söz konusu bayramın kutlamalarını düzenliyor. Hanuka Bayramı’nın işgal atındaki Kudüs’te geniş çaplı kutlanmasının amacı şehrin tarihi ve dini kimliğini değiştirmek olduğu ifade ediliyor.

 

02/07/2018 15:33:00
Yorum İco
254
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler