Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 02:07
HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 02:07
Dolar
96,455
Dolar
222.5360
Dolar
6.4993
Dolar
5.644

 

Arap Mühendisler Birliği, İsrail işgalinden sonra Kudüs'ün yeniden imarına dair mimari projeleri konu alan uluslararası bir yarışma başlatacaklarını bildirdi.

Arap Mühendisler Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılı dolayısıyla Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, "Kudüs Filistin'in Başkentidir" adı altında basın toplantısı düzenledi.

İşgal altındaki Kudüs kentinin tarihi, mimari ve diğer sorunlarının yanı sıra işgal güçlerine karşı direnen Filistinlilerin sorunlarına ilişkin çözümler bulan etkinlikler için çalışmalar yürüttüklerini aktaran Arap Mühendisler Birliği, işgalden sonra Kudüs'ün yeniden imarına dair mimari projeleri konu alan uluslararası bir yarışma başlatacaklarını açıkladı.

Arap Mühendisler Birliği Genel Sekreteri Adil el-Hudeysi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu yarışmanın Sabra ve Şatilla katliamlarının yıl dönümü olan 16 Eylül'de başlayacağını söyledi.

Şu anda işgal altında olan Kudüs'ün özgürlüğüne kavuşmasının bazıları tarafından hayal olarak görülebileceğine işaret eden Hudeysi, dünyada birçok ülkenin, maruz kaldığı büyük sömürgelerin ardından bağımsızlıklarına kavuştuğunu hatırlattı.

-"Arap dostlarımız bizleri yarı yolda bıraktı"

Basın toplantısında konuşan Filistin'in Beyrut Büyükelçisi Eşref Debbur, burada düzenlenen etkinliğin ve Kudüs'ü yeniden imarı ile geliştirilmesine ilişkin yarışmanın gurur verici bir adım olduğuna vurgu yaptı.

Arap ülkelerinin Filistin'de yaşananlara duyarsızlığına tepki gösteren Büyükelçi Debbur, şunları kaydetti:

"Arap dostlarımız bizleri yarı yolda bıraktı ve Gazze başta olmak üzere Filistin'de yaşanan son olaylar karşısında sessizliklerini korudular. Arap kardeşlerimize göre, şu anda yaşananlar bir Arap ülkesinde değil de başka bir gezegende oluyor."

-İsrail'in Gazze'deki katliamı protesto edildi

Arap Mühendisler Birliği'nin Lübnanlı temsilcileri, daha sonra Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu'nun (ESCWA) Beyrut'taki merkezi önünde düzenledikleri gösteriyle İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamını protesto etti.

"Filistin ve Aksa'ya Destek İçin Lübnan Sendikaları Koalisyonu" üyesi Gassan es-Sebsebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve aynı gün onlarca Filistinlinin İsrail güçleri tarafından şehit edilmesi karşısında Türkiye ve Güney Afrika'nın dışında hiçbir ülkenin herhangi bir adım atmadığına dikkati çekti.

15/05/2018 23:16:00
Yorum İco
114
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler