Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 15:04
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 15:04
Dolar
100.938
Dolar
226,9858
Dolar
5,9952
Dolar
5,3121

Hamas Hareketi, işgalci İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı artırmasını insanlık karşıtı yeni bir suç olarak niteledi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum yaptığı açıklamada, işgalci İsrail'in Gazze'ye mal girişini sınırlandırması, ihracatın yasaklanması, balık avlanma alanlarının sınırlandırılması gibi uygulamaların yanında Kerm Ebu Salim sınır kapısının da süresiz kapatıldığını söyleyerek, bu uygulamaların İsrail işgalinin siciline insanlık karşıtı suçlar olarak eklendiğini dile getirdi.

Berhum, işgalci İsrail'in ablukayı artırıcı bu yeni uygulamalarının hedeflerine ilişkin, "Gazze'deki protestocuların İsrail'in güneyindeki bölgelere yolladığı yanan uçurtmalar ve balonların durdurulmasını istiyorlar." dedi.

Ablukanın artırılmasının, yanan uçurtma faaliyetlerinin durdurulması için Hamas Hareketine baskı olarak kullanıldığına işaret eden Berhum, uluslararası ve bölgesel sessizliğin 12 yıldır süren İsrail ablukası için işgalcilere daha da cesaret verdiğinin altını çizdi.

Berhum, uluslararası topluma, Gazze halkına uygulanan ablukanın sonlandırılması için acilen harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Partisi Likud'un meclisteki grup toplantısında konuşan işgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'nin yönetimini elinde tutan Hamas'a karşı yeni yaptırımlar getireceklerini belirtmişti.

Bu yaptırımlara işgalci İsrail'den Gazze'ye ticari malların girişinin yapıldığı Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı kapatmakla başlayacaklarını dile getiren Netanyahu, ''Hamas'a karşı derhal çok sıkı önlemleri yürürlüğe koyuyoruz. Önemli bir adım olarak bugün Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı kapatıyoruz. Buna ilave adımlar da atacağız." ifadelerini kullanmıştı.

10/07/2018 09:25:00
Yorum İco
150
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler