Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 13:35
HAFİF YAĞMURLU
İstanbul \ 13:35
Dolar
97.298,09
Dolar
221,8487
Dolar
6,1182
Dolar
5,3676

 

Malatya ve Şanlıurfa'da, AK Parti teşkilatları İsrail'in Gazze'deki katliamını kınadı.

AK Parti Malatya İl Başkanı Mahmut Üner Özer, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, İslam'ın ilk kıblesi Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıma girişiminin kabul edilemez olduğunu söyledi.

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla Birleşmiş Milletleri (BM) ve uluslararası hukuku hiçe saydığına işaret eden Özer, ABD'nin bölgede arabulucu değil taraf olduğunu belirtti.

Özer, Kudüs'ün statüsünün BM kararları ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alındığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"ABD'nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu'da kanı ve göz yaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyecek. Hakları ihlal edilen Filistinliler, onurlu davalarını savunurken, İsrail'in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail'in onlarca Filistinlinin ölümü ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail'in barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz."

BM'yi Kudüs'te yapılan haksızlığı durdurması için harekete geçmeye çağıran Özer, İsrail'in dünyanın gözü önünde yaptığı katliama sessiz kalınmamasını istedi.

Şanlıurfa

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı tarafından da İsrail'in Gazze'deki katliamı protesto edildi.

İl başkanı Bahattin Yıldız, merkez Haliliye ilçesindeki parti teşkilatı önünde yaptığı basın açıklamasında İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını kınadı.

Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimini, kabul edilemez bulduklarını vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

"İsrail dünyanın gözü önünde apaçık bir soykırım gerçekleştirmektedir. Buna asla sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silüeti, bağımsız Filistin Devleti'nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir."

15/05/2018 19:53:00
Yorum İco
117
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler