Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 15:07
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 15:07
Dolar
100.938
Dolar
226,9858
Dolar
5,9952
Dolar
5,3121

 

Filistin Kadın İşleri Bakanı Hayfa Ağa, " Filistinliler kesin olarak Kudüs'ün işgalci İsrail'in başkenti olmasını kabul etmeyecektir. Kudüs Filistin başkentidir ve öyle kalacaktık. Dünya kamuoyunun bu konuda Filistin halkının yanında yer alması gerekiyor" açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler Kadın Statüsü Komisyonun 62'inci toplantısında konuşan Bakan Hayfa Ağa, işgalci İsrail'in Filistinli kadınlara yönelik hak ihlallerini konu alan sunum yaptı.

Bakan Ağa, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistinli kadınların yaşadığı sorunlara değinerek, "Filistinli kadınlar öncelikle bazı iç meselelerden kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya, bu sorunlar geleneksel bazı konular aşılmadığı için meydana geliyor. Ancak, Filistinli kadınların karşılaştığı en büyük sorunlar işgalci İsrail'in uyguladığı hak ihlallerinden kaynaklanmaktadır. İsrail işgal altındaki Batı Şeria, Kudüs ve abluka altındaki Gazze'de Filistinli kadınlara yönelik insanlık dışı uygulamalar muamele ediyor" diye konuştu.

Ağa açıklamasının devamında, ABD yönetiminin Kudüs kararına değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için zaman çoktan geçmiştir. Bundan sonraki süreçte daha doğru adımların atılması gerekiyor. ABD yönetiminin almış olduğu karar bölgedeki barışın sağlamasına katkı değil, tamamen zarar vermiştir."

Bakan Ağa sözlerine şu sorularla tamamladı: "Filistin haklı bağımsız devlet kurup yaşamayı hak etmiyor mu? Biz, Filistinliler olarak özgür yaşamayı hak etmiyor muyuz?"

 

14/03/2018 16:14:00
Yorum İco
187
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler