Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 06:52
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 06:52
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) iş birliğinde Yargıtay Başsavcılığı ile Filistin Başsavcılığı tarafından ortak düzenlenen "Soruşturmanın Gereklilikleri ve İnsan Hakları Bağlamında Dijital Deliller" konulu konferansa katılmak üzere Filistin'e geldi.

TİKA iş birliğinde Yargıtay Başsavcılığı ile Filistin Başsavcılığı tarafından ortak düzenlenen konferansa, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı temsilen Başbakan Yardımcısı Ziyad Ebu Amr, Filistin Yargıtay Başkanı İmad Selim, Filistin Devlet Başsavcısı Ekrem el-Hatib, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu yetkilileri, TİKA Filistin Koordinatörü Ahmet Refik Çetinkaya ile uluslararası kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra 22 ülkeden katılım sağlandı.

Türkiye ve Filistin milli marşlarının okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Filistin Başbakan Yardımcısı Ebu Amr, Türk-Filistin iş birliğinden övgüyle söz etti.

Ebu Amr, Filistin ulusal projesinin karşılaştığı zorluklara işaret ederek, "Filistin ulusal projesinin karşı karşıya kaldığı büyük zorluklara rağmen vatandaşın adalete ve hukuka olan güvenini artırmaya çalışıyoruz." dedi.

- "Adalet, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramları hiç kimsenin tekelinde değil"

Yargıtay Başkanı Cirit de yaptığı konuşmada Filistin'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Adalet, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramlarının tarihsel gelişimine değinen Cirit, "Adalet, hukukun üstünlüğü ve insan hakları insanlık tarihinin kültür ocağından çıkan kavram ve değerlerdir. Hiçbir devletin, coğrafyanın ya da ideolojinin tekelinde değildir." dedi.

Cumhuriyet Başsavcısı Akarca da "Türkiye'nin köklü ve tarihsel bağlarının bulunduğu bu kutsal topraklarda, Filistin Devleti'nde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum." dedi.

Akarca AA muhabirine yaptığı açıklamada da Türkiye'nin her alanda Filistin halkının ve devletinin yanında olmaya devam edeceğini belirterek, böylesi önemli bir konferansın düzenlenmesini Türk-Filistin iş birliğinin başarısı olarak değerlendirdi.

Filistin Devlet Başsavcısı Hatib de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yargı alanındaki "köklü" tecrübesini Filistin'e taşımayı hedeflediklerini belirterek, "Biz bu öncü tecrübeden istifade etmek istiyoruz. Biz bu konferansta çok önemli deneyimleri konuşuyoruz. Dolayısıyla bu konferansın Filistin'e katkısı büyük olacaktır. Filistin, insan hakları konusunda gelişmekte olan ülkelerin tecrübelerine çok fazla ihtiyaç duymaktadır." ifadelerini kullandı.

Türk yargı makamları ile Filistin yargı makamları arasında iş birliğinin giderek arttığına dikkati çeken Hatib, önümüzdeki dönemde bu bağlamda birçok ortak faaliyete imza atacaklarını söyledi.

- "Filistin'e destek olmaya devam edeceğiz"

Öte yandan TİKA Filistin Koordinatörü Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yargıtay Başsavcılığımız ile Filistin Devlet Başsavcılığı tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Soruşturmanın Gereklilikleri ve İnsan Hakları Bağlamında Dijital Deliller' konferansının tüm masraflarını biz karşıladık." dedi.

TİKA olarak böyle bir konferansa destek olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını vurgulayan Çetinkaya, "2005 yılından beri malum Filistin'de ofisimiz bulunmakta. 2005'ten 2018'e kadar geçen sürede 550'yi aşkın projeyi tamamladık." ifadelerini kullandı.

Çetinkaya, Filistin'in devletleşme aşamasında olduğuna ancak özellikle son dönemde uluslararası ambargolara maruz kaldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Biz başından beri Filistin'i destekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatları var. Bu dönemde de desteklerimiz daha da artarak devam edecektir. Yeter ki başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti kurulsun."

Üç gün sürecek konferansta teknolojik gelişmelere paralel olarak tüm dünyada hızla yayılan ve ceza adalet sistemleri için büyük bir sorun haline gelmiş olan "siber suçlara ilişkin dijital delillerin mahkemeye sunulması, bu bağlamda özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması gibi insan hakları sorunları, delillerin hukuka uygun yöntemlerle ve uluslararası ilkelere uygun olarak toplanıp kullanılmasına ilişkin prensipler, sahte dijital delillere yaklaşım, dijital delillerin kullanılmasında çocuklar ve ailenin korunması, uluslararası iş birliğinin önemi, dijital delillerin güvenilirliği" gibi konular ele alınacaktır.

Kaynak: AA

12/04/2019 12:06:00
Yorum İco
143
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler