Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 07:12
PUS
İstanbul \ 07:12
Dolar
104.862
Dolar
229,8811
Dolar
6,2183
Dolar
5,4785

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump'ın mayıs ayı ortasında, İsrail'deki büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması yönündeki açıklamasına ilişkin, "Mayıs ayında ABD'nin bu uygulamasıyla birlikte kesinlikle bir küresel tepki gelecektir. Ülkelerden, STK'lardan, kamuoyundan gelecektir." dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

- "Kesinlikle bir küresel tepki gelecektir"

"ABD Başkanı Donald Trump'ın, mayıs ayı ortasında İsrail'deki büyükelçiliği Kudüs'e taşıyacağına yönelik beyanatı var. Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM bünyesinde atılımlarda bulundu. Bu kararın geçersizliği konusunda yeni atılımlar olacak mı?" sorusunu yanıtlarken Kalın, ABD'nin, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararına ilişkin sürecin yaşandığını hatırlattı.

Kalın, Amerika'nın bu konuda yalnız kaldığını, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 128 ülkenin bu karar aleyhine karar aldığını söyledi. Kalın, ortaya çok ciddi bir küresel mutabakat çıktığını vurguladı.Bu konuda küresel vicdan ve hassasiyetin oluştuğuna dikkati çeken Kalın, şunları söyledi:

"Mayıs ayında ABD'nin bu uygulamasıyla birlikte kesinlikle bir küresel tepki gelecektir. Ülkelerden, STK'lardan, kamuoyundan gelecektir. Bu adım Filistin barış sürecini daha da çıkmaz hale getirecektir. Şu anda maalesef yürüyen bir Ortadoğu barış süreci de yok. İki devlette çözüm, lafzen dile getiriliyor. Ama bunun hayata geçirilmesiyle ilgili atılan tek bir adım bile yok. Tam tersi İsrail devleti, yeni yerleşim politikalarıyla iki devletli çözümü imkansız hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Dolayısıyla bu sürece hiçbir şekilde katkı vermeyecek. Daha da içinden çıkmaz hale getirecek. Ama ABD'ye yönelik tepkileri de daha da artıracaktır. Bizim buradan çağrımız, bu anlamsız, lüzumsuz işten feragat etmeleri, uzak durmalarıdır. Bunu yapmaları halinde elbette Türkiye olarak bizim, İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın, diğer İslam ülkelerinin birtakım adımları olacaktır. Bununla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Nasıl o süreçte konu BM'ye kadar götürüldü ve netice alındıysa bununla ilgili de bizim hem ülkeler olarak hem İslam İşbirliği Teşkilatı olarak atacağımız birtakım adımlar olacaktır. Amerikan yönetimine tekrar sağduyu çağrısı yapmak isteriz."

07/03/2018 15:05:00
Yorum İco
167
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler