Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 00:31
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 00:31
Dolar
88.734,76
Dolar
229,4217
Dolar
6,9407
Dolar
6,0197

 

İslami İşbirliği Teşkilatı, Güney Amerika ülkesi Paraguay'ın Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını kınadı.

İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, Paraguay'ın büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının, "uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarını çiğnemek" anlamına geldiği belirtildi.

Paraguay'ın bu adımının, sorumsuz olduğu kaydedilen açıklamada, Birleşmiş Milletlere büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan tüm ülkelerle yaptırım uygulamaları çağrısı yapıldı.

Öte yandan, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ahmet el-Useymin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Paraguay’nın atmış olduğu bu adımın fiili olarak bir sonucu olsa da, hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Ayrıca bu karar işgali meşrulaştıramaz” ifadelerini kullandı.

Güney Amerika ülkesi Paraguay, Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan üçüncü ülke oldu.

ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği 14 Mayıs'ta Başkan Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile kızı Ivanka Trump'ın da katıldığı törenle açılmıştı.

Abluka altındaki Gazze sınırında ABD büyükelçiliğinin açıldığı gün, hem büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması hem de Nekbe'yi (Büyük Felaket) anmak için düzenlenen gösterilerde işgalci İsrail askerlerinin saldırıları sonucu 60'tan fazla Filistinli şehit olmuş, binlerce Filistinli yaralanmıştı.

Orta Amerika ülkesi Guatemala ise ABD'nin ardından 16 Mayıs'ta Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımıştı.

 

22/05/2018 12:08:00
Yorum İco
153
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler