Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 03:16
HAFİF YAĞMURLU
İstanbul \ 03:16
Dolar
102.715
Dolar
224,3274
Dolar
5,9676
Dolar
5,2814

 

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, bir sonraki seçimde iktidara gelmeleri durumunda, İşçi Partisi hükümetinin Filistin'i tanıyacağını söyledi.

İngiltere İşçi Partisi Genel Başkanı olarak ilk yurt dışı gezisini Ürdün'e gerçekleştiren Corbyn, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ürdün'deki Filistinlilerin kaldığı en büyük mülteci kampını ziyaret ettiğini belirterek: "Bir sonraki İşçi Partisi hükümeti, İsrail-Filistin anlaşmazlığında iki devletli çözüme yönelik önemli bir adım olarak, Filistin’i devlet olarak tanıyacaktır" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın büyükelçiliği taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı için "büyük bir hata" olduğunu yazan Corbyn, "Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılması ve Filistinlilerin normal hayata dönmesi için çalışmalıyız" dedi.

Öte yandan, İngiliz kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William, Kudüs'e yapacağı ziyaretin ayrıntılarını paylaşmış, Mescid-i Aksa'nın da içinde yer aldığı Eski Şehir bölgesini "işgal altındaki Filistin toprağı" olarak tanımlamıştı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise ziyaretle ilgili yazılı açıklama yaparak, Prens William'ın işgal altındaki Filistin topraklarını ziyaret ediyor olması, "Kudüs'ün işgal altındaki Filistin'in ayrılmaz bir parçası olduğunun resmi ispatıdır" denilmişti. Açıklamada ayrıca İngiltere'nin bu duruşundan duyulan memnuniyet dile getirilmişti.

 

26/06/2018 15:10:00
Yorum İco
422
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler