Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 01:40
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 01:40
Dolar
102.715
Dolar
224,3274
Dolar
5,9676
Dolar
5,2814

 

İşgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistinlileri hedef alan işgalci İsrail’in hukuksuz uygulamalarına gün geçtikçe bir yenisi daha ekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal Kudüs kararından sonra İsrail, Kudüs’ü Yahudileştirme politikaları doğrultusunda yeni bir yasa çıkarmıştı. Likud Partisi Milletvekili Amir Ohana tarafından meclise sunulan yasa tasarısı 7 Mart 2018’de 48’e karşı 18 oyla kabul edilmişti.

Yasaya göre İsrail, “terör” eylemlerine karışmak veya güvenliği ihlal etmek gerekçesiyle Kudüs’te ikamet eden Filistinlilerin daimi oturum izinlerini iptal edebiliyor. Uygulama yetkisi işgalci İsrail İçişleri Bakanlığı’nda olan söz konusu yasaya “İsrail’e Giriş Yasası” da eklenmişti.

Bu arada, işgalci İsrail makamları “İsrail’e Giriş Yasası” kapsamında Filistinli milletvekilleri Ahmet Attun, Muhammet Ebu Teyr, Muhammet Totah, Halit Ebu İrfe’nin Kudüs’te oturma izinlerini iptal etmişti.

Filistinli milletvekillerinin avukatı Fadi el-Kavasimi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Filistinli milletvekillerin Kudüs’teki oturma izinlerini iptal etme sürecinin 12 yıl önce başladığını belirtti.

El-Kavasimi, açıklamasının devamında, işgalci İsrail mahkemesinin geçen Eylül ayında mevcut kanunlara göre, İsrail İçişleri Bakanlığı’nın Filistinli milletvekillerinin oturma izinlerini iptal etme yetkisi olmadığını belirterek Kudüs’te oturan milletvekillerinin ikametlerini iptal edilmesi kararını onaylamadığını kaydetti.

İsrail yetkililerinin oturma izinlerini iptal etmek ile belli hedefleri olduğunu dile getiren el-Kavasimi sözlerine şöyle devam etti:

“İşgalci İsrail mahkemesi Filistinliler aleyhine olan davaları görüşürken hiçbir zaman adil davranmıyor. Zira, İsrail savcılığı oturma izinleri davasının bizim lehimize sonuçlanacağını biliyordu. Buna binaen, İsrail mahkemesi Filistinli milletvekilleri hakkındaki kararı 6 ay sonrasına erteledi. Dolaysıyla, işgalci İsrail makamlarının son yaptığı düzenlemeler sonucunda İsrail İçişleri Bakanlığı Filistinli milletvekillerin oturma izinlerini iptal etme yetkisini sahip oldu. İsrail İçişleri Bakanlığı ise böyle bir kanuna neden ihtiyaç olduğunu belirtirken Hamas ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle, Mart 2015 genel seçimlerini kazanarak Knesset’te Filistinlileri temsil etmeye hak kazanan 4 milletvekilinin istifasını istemesi üzerine milletvekillerinin direnmesi olduğunu belirtiyor.

“İsrail Kudüs’ü Filistinlilerden boşaltmak istiyor”

Öte yandan, Kudüs'te oturma izni iptal edilen Filistinli milletvekili Ahmet Attun, yaptığı açıklamada, “işgalci İsrail Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin oturma izinlerin iptal ederek, işgal altındaki Kudüs’ü Filistinlilerden boşaltmak istiyor” ifadelerini kullandı.

İsrail Parlamentosu Knesset tarafından onaylanan yeni yasa tasarısının tehlikeli sonuçlarına dikkat çeken Attun, “İsrail makamları söz konusu tasarıyı iki hafta içerisinde kabul etti. Bu durum Filistinliler için tehlikeli ve ciddi sonuçları olan yeni uygulamalarının da olacağını gösteriyor” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) raporuna göre İsrail 1967’den 2017 yılına kadar Kudüs’te 14.595 Filistinlinin oturma iznini iptal etti. Şu anda şehirdeki Yahudi nüfusu % 66, Filistinliler ise % 34 civarında. Bu bağlamda Yahudi nüfusunun % 70’lere ulaşması için en az 100 bin Filistinlinin daha Kudüs’ten sürülmesi ve 150 bin Yahudinin şehre yerleşmesi gerekiyor. Söz konusu projenin gerçekleşmesi amacıyla Netanyahu hükümeti, bütçeden 15 milyar dolarlık destek ayırdı.

 

16/04/2018 12:31:00
Yorum İco
489
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler