Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 04:10
HAFİF YAĞMURLU
İstanbul \ 04:10
Dolar
98.454,88
Dolar
219,2784
Dolar
6,0497
Dolar
5,3243

 

İşgalci İsrail'deki radikal Yahudiler'den oluşan Sivil Toplum Kuruluşları'nın (STK), pazar gününden itibaren Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme çağrısında bulunduğu bildirildi.

SAFA’nın haberine göre, bünyesinde birçok radikal Yahudi sivil toplum kuruluşunu barındıran "Süleyman Mabedi" kuruluşu, Yahudi yerleşimcilere, 14 Mayıs işgalci İsrail’in kuruluş yıldönümü münasebetiyle pazar gününden itibaren Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleme çağrısında bulundu.

Radikal Yahudi STK'lardan marjinal Tilal Gençliği sorumlularının yanı sıra “Süleyman Mabedi Kadınları" adlı Yahudi kadın yerleşimci hareketi de çağrıya destek verdiklerini açıkladı. Süleyman Mabedi Kadınları hareketi, pazar günü Mescid-i Aksa'ya baskın eylemlerini artıracaklarını ve toplu ayin düzenleyeceklerini duyurdu.

Öte yandan, yapılan çağrıda Pazar gününden itibaren "Hergünikibinziyaretçi" adı altında sosyal medya üzerinden hashtag çalışmasının düzenleneceği belirtildi.

İşgalci İsrail yönetimi 2003'ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Aksa'nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanların girişlerine yaş sınırlaması getiriyor. Birçok radikal İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i Şerif'in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulunuyor.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor.

 

09/05/2018 11:11:00
Yorum İco
236
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler