Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 07:09
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 07:09
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

ABD, İsrail Büyükelçiliğini 1 yıl önce Kudüs’e taşıdı. Peki ABD'nin bu adımının üzerinden geçen 1 yılda, Filistin’de neler değişti?

ABD Başkanı Donald Trump yönetime gelirken, ABD tarihinin İsrail’e en üst düzeyde destek veren başkanı olacağı sözünü verdi.

Trump yönetimi, Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliği Kudüs’e taşıdıktan sonra daha önce verdiği “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” vaadini de gerçekleştirdi.

Kudüs konusundaki ihtilaf, İsrail devletinin kurulmasının önünü açan ve tarihi kentin batı yakasının Yahudiler tarafından işgal edilmesine neden olan 1948 yılındaki savaşa dayanıyor.

İsrail, 1967 yılında Arap devletleriyle yaptığı ve Altı Gün Savaşı olarak bilinen savaş ile de Kudüs’ün doğu yakasını işgal etti. Daha sonra ise uluslararası toplum tarafından tanınmayan bir adımla burayı topraklarına kattığını açıkladı.

Trump'ın İsrail işgalini meşrulaştıran kararına rağmen yabancı ülkelerin büyük çoğunluğu, İsrail'de bulunan büyükelçiliklerini Kudüs’ün dışarısında tutarak, sorunun müzakereler yoluyla çözülmesini bekledi.

İsrail açısından bu “tarihi” adım, “Kudüs ile Yahudiler arasındaki 3 bin yıllık bağı” tanımak anlamına geliyordu.

Karar, Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak gören Filistinlileri ise öfkelendirdi.

Büyükelçiliğin taşınmasından itibaren neler oldu?

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasından 2 gün sonra Guatemala, 4 aydan kısa bir süre sonra ise daha sonra kararından vazgeçen Paraguay elçiliklerini taşıma kararı aldı.
Diğer ülkeler de büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma niyetleri olduğunu açıkladı ancak bu niyetler fiiliyata geçmedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, büyükelçilikler düzeyinde olmasa da yabancı ülke temsilciliklerinin açılmasını "benzeri görülmemiş bir dinamik" olarak değerlendirdi.
Emmanuel Nahshon, ABD’nin aldığın kararın diplomatik çabaları tehdit etmesini görmezden gelerek, “Yıllardır bir barış süreci olmadı” ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın danışmanı Ahmed Mecdelani, Filistinlilerin ABD ile ilişkilerinde “en kötü dönemi” yaşadıklarını söyledi.

ABD’nin Kudüs girişimlerinin “çok büyük etkisi” olduğunu belirten Mecdelani, ABD Başkanı Trump ile ABD’nin artık arabulucu değil İsrail’in savunucusu olduğuna işaret etti.

14/05/2019 12:28:00
Yorum İco
98
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler