Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 15:05
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 15:05
Dolar
100.938
Dolar
226,9858
Dolar
5,9952
Dolar
5,3121

 

ABD Senatosu’nun işgal altındaki Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tanımak için bir girişimde bulunduğu bildirildi.

İsrail merkezli Israel Hayom haber sitesinin haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump işgal altındaki Kudüs'ü İsrail’in başkenti ilan ettikten sonra, İsrail yetkilileri ABD Senatosu’na Suriye’ye ait Golan Tepelerini İsrail’in egemenliğinde tanıması için talep bulunmuştu.

Bu arada, Golan Tepeleri planının Washington'daki İsrail ve ABD yetkilileri tarafından başlatıldığı, Tel Aviv ile Washington arasında işgal altındaki Golan Tepeleri'nde uygulanması planlanan ticaret anlaşmalarına odaklandığı belirtildi.

Öte yandan, söz konusu planın ABD Senatörü Ted Cruz liderliğindeki ABD Kongresi üyelerinin Golan Tepeleri üzerindeki İsrail kontrolünü pekiştirmeye yönelik yoğun çabalarının bir parçası olduğu kaydedildi.

İsrail İstihbarat Bakanı Israel Katz, daha önce “Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ndeki ‘İsrail egemenliği’nin ABD tarafından tanınması taleplerinin, iki ülke arasındaki diplomatik görüşmelerin ilk gündem maddesidir” açıklamasını yapmıştı.

Katz Reuters ajansına demecinde, ABD’nin Golan Tepeleri’ni aylar içinde İsrail toprağı olarak tanıyabileceğini öne sürmüştü.

Katz, konunun ilk olarak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Şubat 2017’de Trump ile ilk Beyaz Saray görüşmesinde gündeme geldiğini, şu an Amerikan yönetimi ile Kongre’nin bir dizi seviyesinde ele alındığını açıklayarak, “Bu meselenin epey olgunlaştığını ve gerçekleşmesi için yüksek bir olasılık bulunduğunu sanıyorum” demişti.

Golan tepeleri nerede?

İsrail, 1967 savaşında Doğu Kudüs, Batı Şeria, Gazze ve Suriye’ye ait olan Golan Tepeleri’ni işgal etmişti. Gazze’den tek taraflı olarak çekilse de, diğer noktalardaki işgali 51 yıldır sürdürüyor. Bu bölgelerdeki İsrail varlığı Birleşmiş Milletler tarafından da yasadışı sayılıyor.

İsrail-Suriye sınırında bulunan Golan Tepeleri, 1200 kilometrekarelik stratejik bir plato sayılıyor. Suriye 1973 savaşında bölgeyi geri almayı denemiş ancak başarılı olamamış, 1974’te ateşkes imzalanmış; İsrail ise bölgeyi 1981’de tek taraflı olarak ilhak ederek yaklaşık 20 bin yerleşimciyi buraya taşımıştı.

 

05/06/2018 15:22:00
Yorum İco
227
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler