Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 18:44
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 18:44
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

Her yıl 7 şehrin 7 İslam büyüğünü tema edinen "Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali", bu yıl Mevlana, Yunus Emre, Şeyh Edebali, Şeyh Şaban-i Veli, Ahmet Yesevi ve Yahya Şirvani temasıyla savaş ortamındaki kadınların mağduriyetlerini beyaz perdeye yansıtacak.

Azerbaycan'dan Filistin'e "Not"

Filme dönüştürülecek senaryolardan birinde Azerbaycanlı bir gazetecinin Filistin'deki hikayesinin anlatıldığını belirten Sürmeli, şöyle konuştu:

"Filistin'de yaptığı haberden çok etkileniyor. Bununla ilgili bir not yazmak istiyor. Zaten filmin adı da 'Not' olacak. Empati kurarak nasıl olduğunu düşünüyor, o sırada kendisini savaş alanında buluyor. Bu sırada yanından bir kadın kucağında bebeğiyle bir duvarın arkasına geçiyor. Bir bakıyor ki, çocuk ellerinde vefat etmiş. Çocuğu oraya bırakıp çatışma alanına yürüyüp vuruluyor. Kadın haberin aynısını yaşayınca empati kuruyor. 'Azerbaycan'dan Filistin'e' diye bir not yazıyor. 'Acıyla yoğrulmuş topraklardan sizi anlıyoruz. Yüreğiniz, yüreğimiz, acınız acımızdır. Bir anne, bir insan, bir gazeteci olarak size dualarımızla yanınızdayız.' diyor."

Sürmeli, Diyarbakır, Hatay ya da Gaziantep'te çekilmesi düşünülen filmin Yahya Şirvani Hazretleri'nin bir öğretisiyle biteceğini ifade ederek, "Temada, iyi niyet ve hoşgörünün ne kadar önemli olduğunu, sevgi için yaratılan bu dünyada sevgisizliği insanların kendisinin yarattığı yer alıyor. Gerçekten biz bu filmi doğru şekilde çekersek birkaç kişinin gönlüne dokunabiliriz diye düşünüyorum." diye konuştu.

Başka bir senaryonun da Şeyh Şaban-i Veli Hazretleri'nin temasıyla kaleme alındığını ifade eden Sürmeli, şunları kaydetti:

"7 konu da savaşın kadınları ve çocukları üzerine kurulmuş. Özellikle de savaştaki tüm mağduriyeti kadınlar çekiyor. Kadınların bu mağduriyetini belki sinema diliyle aktarabilirsek insanların en azından ciğerine dokunmuş oluruz. O yüzden tüm genç meslektaşlarımı böyle duyarlı işler yaptıkları için çok teşekkür ediyorum. İnşallah çok güzel filmler çıkacak. Yaptığımız işleri dünyada bir çok festivale de göndermek istiyoruz."

Sürmeli, filmlerin 1-7 Eylül'de Bursa, İstanbul ve Kastamonu'da açık hava gösterimleriyle izlenebileceğini dile getirerek, final gecesinin 28 Eylül'de Bursa'da gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

10/06/2018 15:52:00
Yorum İco
418
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler