Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 09:08
GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 09:08
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

 

İşgalci İsrail’de faaliyet gösteren İnsan Hakları Merkezi B’Tselem, işgalci İsrail Mahkemesi'nin Kudüs’te yer alan Han El-Ahmar’deki bedevi köyünün yıkılması kararının savaş suçu olduğunu belirterek, karardan İsrail Yüksek Mahkemesi’ndeki yargıçların sorumlu olduğunu ifade etti.

B’Tselem’in yaptığı açıklamada, İsrail Mahkemesi'nin Han El-Ahmar ile ilgili kararının uluslararası kanuna göre savaş suçu olduğunu hatırlatarak “siyasiler bu tür politikaları onaylayıp uyguluyorlar, ancak bu kez yargıçlar da aynı yolu takip ettiler ve savaş suçu işlediler” ifadeleri yer aldı.

B’Tselem ayrıca açıklamasında, bu tür savaş suçları işlemekten sadece politikacıların sorumlu olmadıklarını, aksine yargıyı onların emrine veren ve yargıyı siyasallaştıran kişilerin de sorumlu olduklarını kaydetti.

İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, geçen hafta işgal altındaki “Doğu Kudüs”ün çevresindeki 'Ayrım Duvarı'nın diğer yakasında kalan Filistinli bedevilere ait evler için yıkım kararı almıştı.

Han el-Ahmar Bedevileri Topluluğu Sözcüsü İyd Cehhalin, 'Mahkemenin verdiği bu nihai karar, burada yaşayan 190 Filistinlinin topraklarından göçe zorlanmasına neden olacak' ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, Ayrım Duvarı İle Mücadele Heyeti Müdürü Abdullah Ebu Rahmet ise bölgede 3 binden fazla nüfusa sahip 46 bedevi köyünün bulunduğuna işaret ederek, "İsrail, bölgede yaşayan Filistinlileri başka yerlere taşıyarak, Yahudi yerleşim birimi inşa etmeyi hedefliyor" diye konuşmuştu.

“Doğu Kudü” ve Batı Şeria, 1967'den bu yana İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İnşa ettiği Ayrım Duvarıyla bu iki yeri birbirinden ayıran İsrail, Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin “Doğu Kudüs”e geçişini engelliyor. Kudüs'e bağlı olmasına rağmen duvarın Batı Şeria tarafında kalan Han el-Ahmar bölgesinde yaşayanların ise şehre girişine izin verilmiyor.

 

29/05/2018 14:23:00
Yorum İco
529
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler