Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 15:01
PUS
İstanbul \ 15:01
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

 

Filistinli gazeteci Yasir Murteca'nın abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altındaki barışçıl eylemleri takip ettiği sırada işgalci İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu şehit edilmesine tepki bu sefer Birleşmiş Milletler’den geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Filistinli bir gazetecinin bütün dünyanın gözleri önünde silahsız olduğu halde öldürülmesi zülümdür. Gazetecilere yönelik hak ihlalleri konusu ile ilgilenen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun bu konuda somut adımlar alması gerekiyor” diye konuştu.

Açıklamasının devamında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği bu konuda son derece endişe duyduklarını belirten Dujarric, “Biz her zaman gazetecilerin hedefte olmasına karşı çıktık ve bunu şiddetli bir şekilde kınadık” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Dujarric, İsrail güvenlik güçlerinin Gazze'deki Filistinli göstericilere müdahalelerini endişeyle izlediklerini ifade ederek, barışçıl gösterilere izin verilmesi ve İsrail'in aşırı güç kullanımından kaçınması çağrısında bulundu.

Filistinli gazeteci Yasir Murteca abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altındaki barışçıl eylemleri takip ettiği sırada işgalci İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu şehit edilmişti.

İşgalci İsrail ablukası altındaki Gazze sınırında 30 Mart'ta düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" sırasında yaralanan Filistinli Mervan Avad Kudeyh'in iki gün önce şehit olması ile şehit sayısı 32’ye yükselmişti.

"Büyük Dönüş Yürüyüşü"

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor.

İşgalci İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Filistinliler "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında başlattıkları barışçıl gösterilerine mayıs ayı ortasına kadar devam etmeyi planlıyor.

Toprak günü nedir?

İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi. İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı.

"Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

 

12/04/2018 14:52:00
Yorum İco
416
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler