Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 06:55
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 06:55
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

İsrail ve Çin'in yakınlaşması Kudüs'de gözle görülür bir Çinli turist artışına yol açtı. Söz konusu Çinli Müslümanlar, gayrimüslim rehberlerinin eşliğinde, Filistinlilerle temasa geçmeden ve Mescid-i Aksâ içinde bile kırmızı Çin bayrağı taşıyarak turlarını tamamlıyor.

Yeni Şafak Yazarı Taha Kılınç, bugünkü köşesinde haftasonu Kudüs'e yaptığı ziyarete ilişkin izlenimlerini aktardı. Kılınç, Çin ve İsrail arasında turizm anlaşması yapıldığını hatırlatarak "makbul vatandaş" konumundaki Çinli Müslümanların Kudüs'e yönlendirildiği ve ziyaretlerin arttığını aktardı.

İşte Kılınç'ın yazısının ilgili bölümü:

- Filistinli Müslümanlarla hiç temas kurmuyorlar

"Arapçaya aşina olmayan, başlarındaki rehberin sözünden ve izinden ayrılmayan, Mescid-i Aksâ içinde bile kırmızı Çin bayrağı ve flamalarıyla dolaşan bu gruplar, Filistinli Müslümanlarla neredeyse hiç temas etmeden ve diyaloga girmeden, Kudüs'ten geçip gidiyordu. Kudüs'ü yalnızca “Peygamberimizin Mirac'a çıktığı yer” olarak algılayan ve ötesine kafa yormayan bir Müslüman tipi, herhalde İsrail'in arayıp da bulamadığı bir şeydi.

- İbranice bilen, gayrimüslim Çinli rehberler

Zeytin Dağı'nda ziyaret ettiğimiz bir kilisenin bahçesinde, Asyalıları gezdiren Asyalı bir grup rehberinin, eşlik ettiği insanlar heyecanla fotoğraf çekerken, İsrailli biriyle İbranice konuştuğuna da şahit oldum. Kudüs'ü Batılılara anlatan tur rehberlerinin Yahudilerden seçildiğini sıkça görüyordum, ama bu defa, “iyi yetiştirilmiş” yerli bir rehber görmek, bir başka şaşkınlığım oldu. Kudüs ziyaretlerinde İsrail'in bazı rehberlere neden ısrarla sıkıntı çıkardığını, havaalanlarında saatlerce bekletip yıldırma politikası güttüğünü, hatta bazılarını sınır dışı edip yıllarca ülkeye giriş yasağı koyduğunu daha iyi anlamak mümkündü, bu örneğe bakarak. “Makbul ziyaretçi tipi”nin yanında “makbul rehber tipi” de vardı çünkü."

- İşgalci İsrail-Çin yakınlaşması

Aslında Çin'de bir Yahudi nüfus bulunmazken, İsrail'de de Çinli yerleşimci yok. Fakat iki ülke son yıllarda gittikçe yakınlaşıyor.

İsrail Turizm Bakanlığı, 2017 yılının ilk yarısında ülkeyi ziyaret eden Çinli turistlerin sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 arttığını açıklamıştı. 15 yılında 470 bin Çinli turistin İsrail'e seyahat ederken, bu sayı 2016'da ise 790 bini aştı. 2018 verileri henüz paylaşılmazken ABD ise bu yakınlaşmadan memnun değil.

2019'un Ocak ayında Haaretz gazetesinde yayınlanan bir habere göre Washigton yönetimi, İsrail'in son dönemde Çin ile geliştirdiği ve temelde teknoloji alışverişini içeren iş birliğinden rahatsız.

Kaynak: timeturk

 

 

10/04/2019 10:20:00
Yorum İco
170
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.