Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 12:17
AZ BULUTLU
İstanbul \ 12:17
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Hamas'a yönelik açıklama geldi.

 

İbrahim Kalın, Daily Sabah Gazetesi'nde yayımlanan makalesinde, Hamas'ın ise Arap dünyasında herkes tarafından Filistin'in bağımsızlık davasının bir parçası olarak görüldüğünü, bugün Hamas'ı terörizmle suçlama gibi bir niyet varsa bile bunun hiçbir anlamının olmayacağını, zira Hamas'ın Filistin toplumunun ve Filistinlilerin İsrail işgalini sona erdirme çabalarının ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkati çekti.

 

"Fikir ayrılıkları asla karşılıklı suçlamalara dönüşmemeli"

 

Doha'da bulunan Hamas Bürosu'nun Şam'dan Katar'a birkaç yıl önce tüm bölge ülkeleriyle koordinasyon içerisinde taşındığı düşünüldüğünde bu durum da Katarlılara yönelik terör suçlamasının kanıtlanamayacağını belirten Kalın, şunları kaydetti:

"Bu süreç yaşanırken krizden faydalanmak isteyenler, Türkler ve Araplar arasına fitne ve düşmanlık tohumları serpmeye çalışıyor. Kökleri eskiye dayanan bu oyuna hep birlikte dur demeliyiz. Yüz yıl önce Arapların Osmanlı'yı sırtından hançerlediği iddiası on yıllar boyunca Türklerle Arapların ayrı düşmesine sebep oldu. Aynı şekilde Türklerin Cumhuriyet kurulduktan sonra Araplara sırtını döndüğü iddiası Arap kamuoyunda Türkiye ile olan ilişkilere şüpheyle yaklaşılması sonucunu doğurdu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu efsane son on yılda çürütülmüştür. Türkler ve Araplar kardeş, dost, müttefik, komşu ve ortak olarak Arap ve Müslüman dünyasına daha parlak ve güvenli bir gelecek sunmak için iş birliği yapmak durumundadır. Fikir ayrılıkları asla karşılıklı suçlamalara, güvensizliğe ve karalama kampanyalarına dönüşmemelidir. Bugün Türklerle Arapların arasını açmak isteyenler sadece kendi çıkarlarına hizmet etmektedir."

21/06/2017 11:57:00
Yorum İco
682
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler