Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 15:03
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 15:03
Dolar
100.938
Dolar
226,9858
Dolar
5,9952
Dolar
5,3121

 

Filistin Yüksek Öğretim ve Milli Eğitim Bakanı Sabri Saydam, işgal altındaki Kudüs'ün doğusunda bulunan Han el-Ahmer bölgesindeki okulun yıkılmasını engellemek için Han el-Ahmer’e özel eğitim yılının Pazartesi günü başlatılması çağrısı yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “gelecek Pazartesi günü, işgalci İsrail’in yıkım ile tehdit ettiği Han el-Ahmer bölgesinde bulunan okulda özel olarak eğitim ve öğretim yılı başlayacaktır. Aynı gün içerisinde Han el-Ahmer sakinlerine destek amaçlı gösteriler düzenlenecektir” ifadelerine yer verildi.

Bu arada, Bakan Saydam, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu etkinliklerine katılmanın Han el-Ahmer sakinlerine destek vermek için önemli olduğuna vurgu yaparak, “işgalci İsrail’in bütün girişimlerine karşı Filistin Milli Eğitim Bakanlığı olarak Han el-Ahmer’de yaşayan vatandaşlarımızın yanındayız ve yalnız bırakmayacağız. Özellikle burada yaşayan çocukların eğitimden mahrum kalmaması için her türlü çabayı sarf edeceğiz” diye konuştu.

Saydam ayrıca, Filistin Milli Eğitim Bakanlığı’nın Han el-Ahmer’de yaz kampı düzenlediğini söz konusu kampa yaklaşık 70 çocuğun katıldığını belirtti.

İsrail Yüksek Mahkemesi, işgal altındaki Kudüs'ün doğusunda bulunan Han el-Ahmer bölgesindeki barakaların yıkılmasını engelleyen yeni bir ihtiyati tedbir kararı daha almıştı.

Mahkeme aldığı ikinci ihtiyati tedbir kararıyla, Filistinliler tarafından yapılan itirazlara cevap vermesi için İsrail makamlarına 16 Temmuz'a kadar süre tanımıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi 5 Temmuz'da da Han el-Ahmer bölgesinde yıkımların geçici olarak durdurulması için ihtiyati tedbir kararı almış ve yıkımlar 11 Temmuz'a kadar durdurulmuştu.

Yüksek Mahkeme, mayıs ayında yaklaşık 190 Filistinlinin yaşadığı derme çatma barakalar ile bölgedeki başka yerlerden gelen 170 öğrencinin eğitim gördüğü bir okulun yıkılmasına karar vermişti.

Söz konusu bölgede, işgalci İsrail tarafından 1953'te Necef Çölü (Negev) bölgesinden zorla göç ettirilen kişiler yaşıyor. Han el-Ahmer, İsrail'in Doğu Kudüs'ten Ölü Deniz'e kadar uzanan yaklaşık 12 bin dönümlük arazinin "Filistinlilerden çıkarılmasını öngören" E1 projesi kapsamındaki topraklarda yer alıyor.

Filistinli taraflar, işgalci İsrail'in bu yıkımlarla bölgedeki bedevileri göç ettirerek Doğu Kudüs, Azariya ve Lut Gölü'ndeki (Ölü Deniz) Yahudi yerleşim yerlerini birbirine bağlamaya çalıştığını belirtiyor.

 

12/07/2018 12:59:00
Yorum İco
169
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler