Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 07:11
PUS
İstanbul \ 07:11
Dolar
104.862
Dolar
229,8811
Dolar
6,2183
Dolar
5,4785

Gazze'deki Filistinli gruplar, Mescid-i Aksa'ya destek için askeri geçit töreni düzenledi.

 

Gazze'deki İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı, Mescid-i Aksa'ya destek için askeri geçit töreni düzenledi.

Gazze'nin farklı caddelerinde düzenlenen askeri geçit törenine, Filistinli grupların 7 askeri kanadı katıldı.

Yüzlerce güvenlik mensubunun katılımıyla Gazze'deki Es-Seraya Meydanı'nda başlayıp, Yasama Meclisi binası önünde son bulan törende askerler, Mescid-i Aksa'nın maketini taşıdı.

Törene katılan Fetih Hareketi'nin askeri kanadı El-Aksa Şehitleri Tugayları üyesi Ebu Eymen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'e Mescid-i Aksa'ya dokunmaması konusunda uyarıda bulundu.

"Kudüs'ü savunmaya hazır" olduklarını söyleyen Ebu Eymen, El-Aksa Şehitleri Tugayları'nın Filistin toprağından vazgeçmeyeceğini ifade ederek, Kudüs'ün tamamının Filistin'in ebedi başkenti olduğunu vurguladı.

Filistin Emniyet Genel Müdürü Teyser el-Batş, törende yaptığı konuşmada, "İçişleri Bakanlığı mensuplarının tümü, bugün burada, Kudüs kent sakinleriyle dayanışma ve Mescid-i Aksa'ya destek için bir araya geldi." dedi.

Geçit törenini, İslam ve Arap alemini ayaklandırarak İsrail'in Kudüs'teki uygulamalarını durduran Kudüs ve sakinlerine destek çerçevesinde bir "halk hediyesi" şeklinde değerlendiren Batş, İsrail'in Aksa'daki uygulamalarını kınadıklarını ve kabul etmediklerini vurguladı.

Filistin Yasama Meclisi Başkanı Birinci Yardımcısı Ahmed Bahr ise Kudüs'ün İslam ve Arap aleminin "merkezi meselesi" olduğuna dikkati çekerek, "İsrail hükümetinin, elektronik metal arama dedektörleri yerine girişlere kamera yerleştirmesi tehlikeli bir adımdır ve Filistin tarafından kabul edilemez." diye konuştu.

İşgalci İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisi ise kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurduğu elektronik arama dedektörlerini gece saatlerinde kaldırmıştı.

26/07/2017 10:21:00
Yorum İco
580
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler