Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 18:41
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 18:41
Dolar
90.108
Dolar
214.7940
Dolar
6.0954
Dolar
5.3604

 

Cambridge Dükü Prens William’ın bu yaz Filistin'e gerçekleştireceği ilk resmi ziyareti, Filistin yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı.

Filistin Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Prens’in Filistin’i Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın davetiyle ziyaret edeceği belirtildi. Açıklamada ayrıca, söz konusu "tarihi" ziyaretin iki halk arasındaki dostluk bağlarının güçlenmesine katkıda bulunacağının altı çizildi.

Bu arada, İngiliz tahtının varisi olan Prens William’ın ziyaretinin, Filistin halkının içinde bulunduğu koşullarla ilgili bilgi edinme ve iki ülke arasında dostluk, işbirliği ve ortaklığı geliştirme açısından bir fırsat olduğu kaydedildi.

Öte yandan, Kensington Sarayı’ndan yapılan açıklamada da, Prens William’ın bu yıl Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın davetiyle işgal altındaki Filistin topraklarını ziyaret edeceği belirtildi.

"Prens bu ziyareti sabırsızlıkla bekliyor”

Kudüs’teki İngiltere Başkonsolosu Philip Hall ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunurken şunları kaydetti.

“Prens William’ın, Filistin Devlet Başkanı’nın davetiyle Filistin topraklarını ziyaret etmesi için gönderdiği davete icabet etmesinden çok mutlu oldum. Bu ziyaret, Prens’in Filistin halkıyla buluşması ve kutsal topraklarda yaşanan gerçekleri öğrenmesi için özel ve önemli bir fırsat olacak. Yaşananları görmek için sabırsızlıkla beklediğini biliyorum.”

Prens William ile ilk kez bir İngiliz Kraliyet ailesi üyesi olarak Ramallah ve Tel Aviv’i ziyaret etmiş olacak. Kraliyet ailesi, uzun yıllar boyunca sürekli ziyaret etmeleri için gönderilen resmi davetlere icabet etmemişti. Ancak Prens Charles gibi bazı Kraliyet mensupları İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in cenaze törenine katılmak üzere, özel günlerde İsrail’i ziyaret etmişti.

"Prens’i büyük bir sevgiyle karşılayacağız"

Prens William işgalci İsrail'in Tel Aviv Başkenti'ni de ziyaret edecek.

Ziyarete ilişkin değerlendirme yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Prens William’ın ziyaretini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Ziyareti “tarihi” olarak nitelendiren Netanyahu, "Prens’i büyük bir sevgiyle karşılayacağız. Ziyaret için düzenlemeleri koordine etmek üzere Dışişleri Bakanlığı’na gerekli talimatları verdim" diye konuştu.

 

 

03/03/2018 10:28:00
Yorum İco
350
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler