Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 18:37
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 18:37
Dolar
90.108
Dolar
214.7940
Dolar
6.0954
Dolar
5.3604

 

Filistinli Gençlik ve Sivil toplum Kuruluşları, 1948’de terk ettikleri topraklarına geri dönme hakkını talep etmek üzere, Gazze-İsrail sınırında, 30 Mart’taki ‘Toprak Günü’nden başlayarak, 15 Mayıs’taki Nakba Günü yıldönümüne kadar çadır kampı kuracaklarını belirtti.

Ulusal ve İslami Güçler tarafından yapılan açıklamada, kamp faaliyetlerinin terk edilen topraklara geri dönüş ve ablukaya karşı yürüyüş düzenleyerek başlayacağı belirtildi.

Ulusal ve İslami Güçler Komitesi’den bir üye, kampa dahil olan gruplar arasında Hamas ve Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Mülteciler Halk Komitesinin de olduğunu belirterek, 1948’de terk edilen şehirler, kasabalar ve köylere geri dönüş hakkını istemek için 30 Mart’ta başlayacak olan kampta sınır boyunca binlerce çadırın kurulacağını aktardı.

Filistinliler her yıl şehitlerini anıyor

İşgalci İsrail 30 Mart 1976’da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının ardından, olayı protesto eden Filistin halkının üzerine ateş açmıştı. 6 Filistinli şehit olmuş, yüzlerce Filistinli yaralanmıştı. Bu nedenle Filistinliler her yıl 30 Mart’ta, ‘Toprak Günü’ kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleyerek, şehitlerini anıyor.

Öte yandan, Hamas üyesi Besim Naim, yaptığı açıklamada, etkinliğin Ulusal ve İslami Güçler tarafından desteklenen bir halk hareketi olduğunu belirterek “Bu hareket, barışçıl ve toplumsal bir doğaya sahiptir. Filistinliler her yolu denedi ancak hiç bir sonuç elde edemedi. Bu faaliyet kapsamında, paralel ve eş zamanlı olarak, Lübnan, Suriye ve Ürdün’den de sınırlara doğru geri dönüş yürüyüşleri organize edilecek” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında, hareketin silahlı hiç bir faaliyetle bağlantısının olmadığını vurgulayan Naim, insanların bu faaliyete kanunlar çerçevesinde haklarını aramak üzere katıldığını, zorla çıkarıldıkları köylerine, kasabalarına ve şehirlerine dönme hakkı talep ettiklerini söyledi.

 

10/03/2018 12:35:00
Yorum İco
193
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler