Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 04:10
HAFİF YAĞMURLU
İstanbul \ 04:10
Dolar
98.454,88
Dolar
219,2784
Dolar
6,0497
Dolar
5,3243

 

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Kudüs ve İran ile varılan nükleer anlaşma konusundaki kararında ABD'nin tek taraflı hareket ettiğini ifade ederek, bu iki konuda anlaşmazlık yaşadıklarını söyledi.

Le Drian, Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Fransa'nın söz konusu iki konuda ABD yönetiminin aldığı kararları onaylamadığını hatırlatan Le Drian, "İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanıması; ABD ile anlaşamadığımız noktalar var." dedi.

Le Drian, Kudüs'ün müzakere sürecinden sonra bir anlaşma sonucu iki devletin başkenti olması gerektiğinin altını çizerek, "Uygulanan yöntem konusunda anlaşmazlığımız var. Çünkü ABD yönetimi, iki konuda da tek yanlı hareket etti." şeklinde konuştu.

Kudüs'ün statüsünün uluslararası hukuk ile belirlendiğine dikkati çeken Le Drian, "Bir çerçeve gerekiyor ve bu çerçeve uluslararası hukuktur. Geçmişte oy birliği ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) kabul edilen kararlardır. Kudüs'ün statüsünün müzakereler sonucu belirleneceği şeklindeki BMGK kararlarına saygı gösterilmelidir. Bu nedenle Cumhurbaşkanı (Macron), Trump'ın kararını kınadı." ifadelerini kullandı.

Le Drian, İsrail'in güvenlik endişelerine dair düşüncelerini sık sık tekrarladıklarını belirterek, "Fakat güvenlik endişesi bu seviyede bir şiddeti meşru kılmaz. Filistinlilerin de barışa ve güvenliğe ihtiyacı var." diye konuştu.

Filistinlilerin barışçıl bir şekilde gösteride bulunma hakkı olduğunun altını çizen Le Drian, İsrail ordusunun ölçüsüz ve haksız saldırılarını eleştirdi.

Le Drian, Ortadoğu'daki son durumla ilgili soruyu soran Milletvekili Belkhir Belhaddad'ın sözlerini tekrarlayarak, "Ortadoğu'da durum patlamaya hazır dediniz. Şiddet konuşuyor. Savaş tehdidi olabilir. Biz mayıs ayının tehlikeli olabileceğini biliyorduk ve tehlikeli." ifadelerini kullandı.

15/05/2018 21:11:00
Yorum İco
221
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler