Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 06:35
GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 06:35
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

 

Gazze’deki Tarım ve Ziraat Bakanlığı, işgalci İsrail’in Gazze’ye uyguladığı yeni yaptırımlara karşılık İsrail’den ithal edilen meyvelerin ithalini durduracağını belirtti.

Bakanlığa bağlı Pazarlama ve Gümrük Müdürlüğü Genel Müdürü Tahsin Seka, konuya ilişkin Shehab News haber ajansına yaptığı açıklamada, İsrail tarafından abluka altındaki Gazze'ye ticari malların girişi için kullanılan tek sınır kapısı Kerm Ebu Salim'in kapatılacağını duyurması üzerine İsrail’den ithal edilen meyvelerin ithalinin durdurulacağını açıkladı.

Seka ayrıca, Gazze’nin Batı Şeria, Ürdün ve işgalci İsrail’e günlük 200 ton sebze ihracat ettiğini, İsrail’in Kerm Ebu Salim sınır kapasını kapatmasından dolayı Gazze’deki çiftçilerin günlük 100 bin dolar zarara uğrayacağını kaydetti.

İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'nin yönetimini elinde tutan Hamas'a karşı yeni yaptırımlar getireceklerini açıklamıştı.

Bu yaptırımlara İsrail'den Gazze'ye ticari malların girişinin yapıldığı Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı kapatmakla başlayacaklarını söyleyen Netanyahu, ''Hamas'a karşı derhal çok sıkı önlemleri yürürlüğe koyuyoruz. Önemli bir adım olarak bugün Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı kapatıyoruz. Buna ilave adımlar da atacağız" demişti.

Kerm Ebu Salim, İsrail'den Gazze'ye ticari malların geçişine izin verilen tek sınır kapısıydı ve abluka nedeniyle Tel Aviv yönetimi ticari malların Gazze'ye girişine kısıtlama getiriyordu. İsrail, yolcu geçişi için Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'nın çalışmasına izin veriyor.

 

11/07/2018 14:44:00
Yorum İco
214
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler