Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 11:30
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 11:30
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

Abluka altındaki Gazze'de dün "Ablukayı Kırmada Pazarlık Yok Cuması" eylemlerinde şehit edilen Hamza İştivi'nin (18) ve Hasan Şelebi'nin (14) cenazeleri Gazze'de binlerce kişinin katıldığı cenaze törenleriyle toprağa verildi.

Cenaze törenlerine katılan Filistinliler işgal güçlerine karşı öfkelerini dile getirdikleri ve çocukları katleden işgalci İsrail cevap verilmesini isteyen sloganlar attı.

Filistin Sağlık Bakanlığından dün yapılan açıklamada, işgalci İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nin doğu sınırında düzenlenen gösterilerde açtığı ateş sonucu 14 yaşındaki Hasan İyad Şelebi ve 18 yaşındaki Hamza Muhammed İştivi'nin şehit olduğu belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca, işgalci İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu 17 Filistinlinin de gerçek mermi ile yaralandığı kaydedilmişti.

Filistinliler, 30 Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin işgalci İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

İşgalci İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığına göre katil İsrail askerlerinin 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl gösterilere müdahalesinde 260'dan fazla Filistinli şehit oldu, 30 bini aşkın kişi ise yaralandı.

09/02/2019 21:12:00
Yorum İco
183
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.