Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 17:42
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 17:42
Dolar
91.158
Dolar
212.9443
Dolar
6.0574
Dolar
5.3295

 

Guatemala Yüksek Anayasa Mahkemesi'nin, Devlet Başkanı Jimmy Morales'in, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettikten sonra aldığı Guatemala İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını reddettiği bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, Filistin Kurtuluş Hareketi Fetih'ten yapılan açıklamada, Guatemala Hukukçular Derneği'nin açtığı dava üzerine Guatemala Yüksek Anayasa Mahkemesi'nin, Devlet Başkanı Jimmy Morales'in Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını reddettiği belirtildi.

Açıklamada, Guatemala Yüksek Anayasa Mahkemesinin, "Devlet Başkanı'nın halkın taleplerini dikkate almadan Tel Aviv Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma gibi kararlar alması uygun olmadığı" gerekçesiyle reddettiği aktarıldı.

Guatemala, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti ilan ettikten sonra büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağının açıklayan ikinci ülke olmuştu.

Morales, ABD Başkanı Trump'tan sonra Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ve ülkesinin İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşımak için 25 Aralık 2017'de gerekli talimatı verdiğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulunda ABD'nin tehditlerine rağmen 9'a karşı 128 oyla kabul edilmişti. Oylamada 35 ülke çekimser kalırken 21 ülke de oylamaya katılmamıştı. Guatemala, oylamada ABD'nin yanında yer alan 8 ülkeden biriydi.

Öte yandan, Trump, ABD'nin ardından büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı alan Guatemala'ya teşekkür ederek, bu kararından dolayı Morales'i tebrik etmişti.

Guatemala ABD'den en çok ekonomik destek alan ülkelerden

Fakirlikle mücadele eden Orta Amerika ülkesi Guatemala, ABD'nin "ekonomik büyüme yardımı" kapsamında en çok destek alan 11 ülkeden biri olarak biliniyor.

 

03/03/2018 12:00:00
Yorum İco
225
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler