Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 18:37
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 18:37
Dolar
90.108
Dolar
214.7940
Dolar
6.0954
Dolar
5.3604

İşgalci İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti.

Filistinliler, ABD'nin Kudüs kararı ile Ayrım Duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini protesto etmek için Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde gösteriler düzenledi.

Ramallah'ın kuzeyindeki askeri kontrol noktası yakınında düzenlenen gösteriye işgalci İsrail askerlerinin müdahale etmesi üzerine, askerlerle Filistinli gençler arasında arbede yaşandı.

İşgalci İsrail askerleri göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazlarla müdahale ederken, lastik yakan Filistinli gençler ise askerlere taşla karşılık verdi.

Öte yandan Batı Şeria'nın Batı Mezrası, Bel'in, Nalin ve Nebi Salih beldeleri ile kuzeyindeki Nablus kentine bağlı Kefer Kaddum beldesinde de Filistinliler gösteri düzenledi.

Filistin'de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası'nın (2. İntifada) ardından işgalci İsrail yönetimi, 2002 yılında "güvenlik" gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına Ayrım Duvarı inşasına başlamıştı. Ayrım Duvarı nedeniyle Batı Şeria'daki 3 milyona yakın Filistinli, işgal altındaki Kudüs ve İsrail'e geçiş yapamıyor.

Ayrım Duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı her hafta cuma günleri düzenlenen gösterilere İsrail askerleri gerçek ve plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gaz ve tazyikli atık suyla müdahale ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını duyurduğu 6 Aralık 2017'den bu yana, başta işgal altındaki  Kudüs olmak üzere Batı Şeria'nın çeşitli yerlerinde ve Gazze sınırında gösteriler düzenleniyor.

09/03/2018 16:02:00
Yorum İco
163
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler