Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 09:11
GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 09:11
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

 

Ramazan ayının üçüncü cumasında işgal altındaki Kudüs’te teyakkuz talimatı veren işgalci İsrail polisinin şehrin çeşitli bölgelerinde bulunan güçlerine takviye güç göndererek güvenlik önlemlerini attırdığı bildirildi.

İsrail polisi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Kudüs’te, özellikle Eski Şehir bölgesinde Ramazan’ın üçüncü cumasında binlerce polisi yerleştirdiğini duyurdu.

Öte yandan, işgalci İsrail güçlerinin güvenlik önlemleri ve engellemelerine rağmen cuma namazını Aksa’da kılmak için yüzbinlerce Filistinlinin camiye gelmesi bekleniyor.

On binlerce Filistinli geçen hafta Cuma günü sabahın erken saatlerinden itibaren işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Aksa'nın yolunu tutmuştu.

İşgal altındaki “Doğu Kudüs”ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail polisleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermemişti. Saatler süren yolculuğun ardından yürüyerek Mescid-i Aksa'ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının ikinci cuma namazı için Aksa'nın avlusunu hıncahınç doldurmuştu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 200 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılmıştı.

Bunun yanı sıra, işgalci İsrail, Ayrım Duvarı'yla (Utanç Duvarı) çevrili Batı Şeria'dan 40 yaş altı erkeklerin Kudüs'e girişini engellerken abluka altındaki yaklaşık 2 milyon nüfuslu Gazze'den ise Filistinlilerin girişine izin vermiyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003'te inşa edilen 5 metre yüksekliğindeki beton duvar boyunca çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor. İsrail olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şeria'daki Filistinlilerin Kudüs'e geçişine izin vermiyor. İsrail ablukası altındaki Gazze'de yaşayanların ise ne Kudüs'e ne de başka bir yere seyahat etme hürriyeti bulunuyor.

Batı Şeria ve Mescid-i Aksa'nın da içerisinde bulunduğu Doğu Kudüs 1967'den beri İsrail işgali altında tutuluyor.

01/06/2018 12:11:00
Yorum İco
252
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler