Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 09:10
GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 09:10
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

 

Uluslararası Kudüs Vakfı, işgalci İsrail güçlerinin Ramazan ayının başlamasıyla işgal altındaki Kudüs’te ve Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da ihlallerini arttırdığını belirtti.

Kudüs Vakfı Araştırma ve Belgelendirme Merkezi’nin yayınladığı raporda, işgalci İsrail güçlerinin işgal altındaki Kudüs’te bulunan dini ve tarihi yerleri hedef aldığı, aynı zamanda Kudüs sakinlerine yönelik hak ihlallerini arttırdığı belirtildi.

Ramazan ayının başlaması Kudüs’te bulunan dini ve tarihi mirasa saldırılarının arttığı belirtilen raporda, işgalci Yahudi yerleşimcilerin son dönemde artan Mescid-i Aksa’ya baskınlara dikkat çekildi.

Ayrıca, Kudüs’ün demografik yapısının bozulmasını hedefleyen saldırılarının da arttığı belirtilen raporda, işgalci İsrail kuvvetlerinin işgal altındaki Kudüs’ün birçok bölgeyi kuşatma altına aldığı ve Kudüs sakinlerinin geçişlerine izin vermediği kaydedildi.

Öte yandan, Kudüs sakinlerinin de işgalci İsrail’in yasa dışı uygulamalara maruz kaldığı ifade edilen raporda, geçen hafta işgal altındaki “Doğu Kudüs”ün çevresindeki 'Ayrım Duvarı'nın diğer yakasında kalan Filistinli bedevilere ait evler için yıkım kararının alınması Kudüs’ün kimliğini değiştirmeye yönelik bir adım olduğu belirtildi.

İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, geçen hafta işgal altındaki “Doğu Kudüs”ün çevresindeki 'Ayrım Duvarı'nın diğer yakasında kalan Filistinli bedevilere ait evler için yıkım kararı almıştı.

“Doğu Kudüs” ve Batı Şeria, 1967'den bu yana İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İnşa ettiği Ayrım Duvarıyla bu iki yeri birbirinden ayıran İsrail, Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin “Doğu Kudüs”e geçişini engelliyor. Kudüs'e bağlı olmasına rağmen duvarın Batı Şeria tarafında kalan Han el-Ahmar bölgesinde yaşayanların ise şehre girişine izin verilmiyor.

 

31/05/2018 13:43:00
Yorum İco
285
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler