Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 07:12
PUS
İstanbul \ 07:12
Dolar
104.862
Dolar
229,8811
Dolar
6,2183
Dolar
5,4785

İsrail ablukası altındaki Gazze'de, yurt dışında tedavi görmesi gereken hastaların sevk işlemlerini durdurulması neticesinde bir kişi daha hayatını kaybetti.

 

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Er-Rantisi Hastanesi'nde yatan lenf kanseri 20 yaşındaki Besam el-Attar, tedavi için yurt dışına sevkinin 50 gün gecikmesi sonucu hayatını kaybetti." dedi.

Bakanlık verilerine göre, son vakayla birlikte yıl başından itibaren yurt dışında tedavi görmeleri engellendiği için yaşamını yitiren Gazzeli hastaların sayısı 13'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı'ndan bu sabah yapılan yazılı açıklamada, Ramallah'taki Filistin hükümetinin yurt dışına sevk işlemlerinin ardından ilaç tedarikini de durdurmasıyla Gazze'deki hastaların durumunun kötüleşeceği uyarısı yapılmıştı.

Açıklamada, ilgili taraflara, özellikle onlarca lösemi hastası için acilen ilaç tedarik edilmesi ve yurt dışına sevklerin başlaması için Filistin hükümetine baskı yapılması çağrısında bulunulmuştu.

Gazze Şeridi'ndeki binlerce hasta, Kudüs, İsrail ve Batı Şeria'daki hastanelerde tedavi görebilmek için İsrail'in kontrolündeki Beyt Hanun Sınır Kapısı'na yönelmek zorunda kalıyor.

Hastaların sınır kapısına gitmeden önce Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'na bağlı yurt dışındaki tedavi işlemleriyle ilgilenen birimden sevk kağıdı alması gerekiyor. Söz konusu evrak Ramallah'taki Filistin Sağlık Bakanlığı'na iletiliyor.

Gazze'deki Sağlık Bakan Yardımcısı Yusuf Ebu Riş, Filistin yönetiminin, geçen ay bin 622 Gazzeli hastanın sevk işlemini reddettiğini bildirmişti.

01/07/2017 09:34:00
Yorum İco
518
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler