Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 15:06
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 15:06
Dolar
100.938
Dolar
226,9858
Dolar
5,9952
Dolar
5,3121

 

İşgalci İsrail’e bağlı yıkım ekiplerinin işgal altındaki Üm Femh kentinde Filistinlilere ait yapım aşamasında olan 4 evi yıktığı bildirildi.

Quds Press’in haberine göre, işgalci İsrail güçlerinin eşlik ettiği yıkım ekiplerinin Üm Fehm kentinde yapım aşamasında olan Filistinlilere ait 4 evi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığı belirtildi.

Bu arada, İsrail güçlerinin yıkımı gerçekleştirmeden önce bölgeyi kuşatma altına aldığı ve ev sahiplerine evdeki eşyaları çıkarmaya izin vermediği kaydedildi.

Öte yandan, işgalci İsrail askerleri, geçen hafta işgal altındaki Kudüs'ün doğusunda ruhsatsız olduğu iddiasıyla Filistinlilere ait 40 ev ve ağılı buldozerlerle yıkmıştı.

İsrail ile Filistin arasında yapılan Oslo anlaşmasına göre "C" bölgesi olarak sayılan alanda bulunan 700 kişilik Ebu Nevvar bedevileri, İsrail'in tüm tehditlerine ve baskılarına rağmen köylerinden ayrılmayı reddediyor. Filistinli taraflar, İsrail'in bu yıkımlarla, E1 olarak isimlendirilen bölgedeki bedevileri göç ettirerek, Doğu Kudüs'teki, Azariya'daki ve Lut Gölü'ndeki (Ölü Deniz) Yahudi yerleşim yerlerini birbirine bağlamaya çalıştığını ifade ediyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, "A", "B" ve "C" bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A" bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B" bölgesinin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C" bölgesinin idari ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla "C" bölgesinde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

 

09/07/2018 13:20:00
Yorum İco
182
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler