Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 01:42
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 01:42
Dolar
102.715
Dolar
224,3274
Dolar
5,9676
Dolar
5,2814

İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudilere ait kaçak yapıları, yakınındaki başka gayrimeşru Yahudi yerleşim biriminin sınırına katarak sözde yasallık kazandırmaya çalıştığı iddia edildi.

İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail güçleri, Batı Şeria'da Filistinlilerden gasbedilen topraklardaki Yahudi yapılarına yasallık kazandırmak için bir başka Yahudi yerleşim bölgesini üç kat büyütmeyi planlıyor.

Yahudilerin gecekondu usulüyle inşa ettikleri gayrikanuni mahallesi "Adi Ad", Batı Şeria'nın merkezi Ramallah'ın kuzeyinde bulunuyor.

Tümünün Filistin toprakları üzerine kurulduğu "Adi Ad"ın, yakınındaki "Ami Hayi" adlı bir başka yasa dışı Yahudi yerleşim bölgesinin mahallesine dönüştürülmesi planlanıyor.

Asıl hedefin her iki yasa dışı yerleşim bölgesinin birleştirilmesiyle alanının üç kat daha artırılması olduğu vurgulanıyor.

İsrail hukuku, gasbedilen Filistinlilere ait toprakların Yahudiler lehine korunmasına imkan veriyor. Asıl sahibi satmak istemediğini beyan etse de daha sonra verilen bedelle el konulan toprak yasal halde el değiştirmiş kabul ediliyor.

Uluslararası hukuk, gecekondu benzeri yapılarla, işgal edilmiş Golan tepeleri ya da Batı Şeria'da kurulan yasa dışı yerleşimlerin tümünü illegal görüyor.

Yine Birleşmiş Milletler, İsrail tarafından kurulan Yahudi yerleşimlerinin hukuk dışı yapılar olduğunu ve barışın önünde en önemli engel teşkil ettiğini kaydediyor.

08/08/2018 15:23:00
Yorum İco
118
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler