Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 15:01
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 15:01
Dolar
100.938
Dolar
226,9858
Dolar
5,9952
Dolar
5,3121
Foto Haber

 

İslami Direniş Hareketi Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin sınırında devam eden barışçıl gösterilerde yaralanan Filistinlileri ziyaret ettiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin Gazze’de bulunan Şifa hastanesinde, Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden barışçıl gösterileri kapsamında dün düzenlenen gösterilerde işgalci İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu yaralanan Filistinlileri ziyaret ettiği belirtildi.

Bu arada, yaralanan Filistinlilerin arasında Heniyye’nin yeğini Halit Heniyye’nin de olduğu kaydedildi.

Halit Heniyye’nin dünkü gösterilerde işgalci İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu karnında yaralandığı aktarıldı.

Öte yandan, ziyaret sırasında açıklama yapan İsmail Heniyye, “Yaralılarımıza acil şifalar, sağlık ekiplerimize de sabır diliyorum. İçinde olduğumuz şartlarda hastanede çalışmak zor. Ancak Filistin halkı haklarını alana kadar ve Filistin toprağını işgalcilerden temizleyene kadar haklı davasında mücadele etmeye devam edecektir”.

"Büyük Dönüş Yürüyüşü"

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42. yılı nedeniyle 30 Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

İşgalci İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde 130'dan fazla Filistinli İsrail askerlerinin saldırıları sonucu şehit oldu, 14 binden fazla Filistinli yaralandı. İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinliler arasında, 2 gazeteci, 2 sağlık çalışanı da yer alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını açıklamış, Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliği de 14 Mayıs'ta Kudüs'e taşınmıştı.

Washington yönetimi, İsrail-Filistin arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması için "Yüzyılın Anlaşması" adı altında bir plan hazırlarken, Filistin tarafı Trump'ın Kudüs kararı nedeniyle ABD'nin ara buluculuk rolünün artık geçerli olmadığını söylüyor.

 

07/07/2018 10:41:00
Yorum İco
142
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler