Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 02:05
HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 02:05
Dolar
96,455
Dolar
222.5360
Dolar
6.4993
Dolar
5.644

 Filistin İnsan Hakları Merkezi, uluslararası topluma işgalci İsrail güçlerinin Gazze sahilinde avlanan Filistinli balıkçılara yönelik ihlallerini durdurmak için harekete geçme çağrısında bulundu.

Merkezden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze sahilinde avlanan Filistinli balıkçıları gözaltına almaya devam ettiği belirtilerek, bu duruma tepki gösterildi.

Uluslararası topluma işgalci İsrail güçlerinin Gazze sahilinde avlanan Filistinli balıkçılara yönelik ihlallerini durdurmak için harekete geçme çağrısında bulunulan açıklamada, işgalci İsrail makamlarından gözaltına alınan balıkçıları en kısa sürede serbest bırakması talep edildi.

Açıklamada, İsrail'in balıkçılara "ateş etmesi, yaralaması ve gözaltına alması" gibi ihlalleri kınanarak, İsrail'in bu politikalarının durdurulması gerektiği kaydedildi.

İşgalci İsrail Deniz Kuvvetlerinin, bugün Gazze sahili açıklarında avlanan Filistinli 10 balıkçıyı gözaltına aldığı ve 3 tekneye el koyduğu bildirilmişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Anlaşması'na göre Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nden 20 mil açığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip ancak İsrail yönetimi Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

Gazze'deki Balıkçılar Sendikası verilerine göre, bölgede yaklaşık 50 bin kişinin geçimi, 4 bin balıkçı tarafından sağlanıyor.

12/03/2018 21:48:00
Yorum İco
189
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler