Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 06:38
GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 06:38
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

İşgalci İsrail güçlerinin, 2018 yılı boyunca abluka altındaki Gazze’de 214 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti’nin yayınladığı rapora göre, işgalci İsrail askerlerinin 2018 yılı içerisinde 214 Filistinliyi gözaltına aldığı, bu sayının 2017’ye göre yüzde 85 arttığı belirtildi.

Filistin Esirler Cemiyeti Basın Sözcüsü Riyad el-Eşker, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “2018 yılı boyunca işgalci İsrail askerleri tarafından Gazze'de gözaltına alınanların sayısı 214, bu sayı 2017’ye göre yüzde 85 arttı. 2017’de işgalci İsrail güçleri tarafından Gazzeli 114 Filistinli gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların arasında ise Gazzeli tüccarlar, balıkçılar, gazeteciler, öğrenciler ve Gazze’den tedavi için çıkmak isteyen hastalar var.” ifadelerini kullandı.

İsrail Bayt Hanun sınır kapısını gözaltılar için kullanıyor

Öte yandan, işgalci İsrail’in Gazze ile olan Beyt Hanun Sınır Kapası'nı gözaltı polistikasını uygulamak için kullandığını söyleyen el-Eşkar, “Gazze ile işgalci İsrail arasında bulunan Beyt Hanun Sınır Kapısı işgalci İsrail güçlerinin keyfi olarak gözaltılar gerçekleştirdiği bir kapıdır. İsrail askerleri burada tedavi, eğitim ve iş için Gazze’den çıkmak isteyen Filistinlileri gözaltına alıyor.” dedi.

Balıkçılar da hedefte

Bunun yanı sıra, abluka altındaki Gazze sahilinde avlanan Filistinli balıkçıların da İsrail sahil güvenlik birimleri tarafından gözaltına alındığını ifade eden el-Eşkar, 2018 yılı boyunca abluka altındaki Gazze’de 77 Filistinli balıkçının gözaltına alındığını belirtti.

İşgalci İsrail askerleri, herhangi bir anlaşmada yer almayan kurallarına göre sınır ihlali yaptıkları gerekçesiyle Filistinli balıkçılara ateş açıyor, gözaltına alıyor veya teknelerine el koyuyor.

Oslo Antlaşması'nda sınır 20 mil

Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması'na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nin 20 mil açığına kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, işgalci İsrail yönetimi, Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor.

Gazze'deki Balıkçılar Sendikası verilerine göre, bölgede yaklaşık 50 bin kişinin geçimi, 4 bin balıkçı tarafından sağlanıyor.

Gazze insanlık krizi yaşanıyor

İşgalci İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

Abluka nedeniyle Gazze’de yaşayan 2 milyon Filistinli sağlık, eğitim ve ticaret gibi hayatın her alanında zorluklarla karşılaşıyor.

 

11/01/2019 16:00:00
Yorum İco
128
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.