Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 01:42
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 01:42
Dolar
102.715
Dolar
224,3274
Dolar
5,9676
Dolar
5,2814

 

İşgalci İsrail makamlarının, işgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinin ana girişlerinden olan Şam Kapısı'ndaki güvenlik tedbirlerini yoğunlaştırarak gözetleme kulesi ve kontrol noktası kurduğu bildirildi.

Kudüslü mühendis Bassam Hallaq, yaptığı açıklamada, işgalci İsrail’in Şam Kapısı’nı hedef almasının ciddi sonuçları olduğuna dikkat çekerek, İsrail, gözetleme kuleleri inşa ederek, güvenlik kameralarını yerleştirerek ve kontrol noktalarını kurarak Şam Kapısı'nın özelliklerini yok etmeye çalıştığını belirtti.

Öte yandan, Kudüs'teki turizm şirketinin rehberi Hadr Necip, "Şam Kapısı'nın işgal altındaki Kudüs'ün en eski pazarlarından birine sahip olduğunu ve işgalci İsrail'in 1967'den bu yana söz konusu kapı üzerine kontrolü sağlamaya çalıştığını söyledi.

Necip sözlerine söyle devam etti:

“Şam Kapası'nın tarihi Roma dönemine kadar uzanır. Aynı zamanda Müslümanların ve Hıristiyanların Kutsal yerlerine ulaşabilmeleri için ana giriş kapısıdır."

Bunun yanı sıra, Kudüslü tüccar Ahmed Dandis, İsrail'in Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki yerlerin kimliğini yok etmeye çalıştığını vurgulayarak, "Şam Kapısı, mimarisi açısından Eski Şehrin en güzel kesimlerinden biri olarak tanımlanmaktadır" ifadelerini kullandı.

 

21/03/2018 16:00:00
Yorum İco
254
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler