Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 17:43
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 17:43
Dolar
91.158
Dolar
212.9443
Dolar
6.0574
Dolar
5.3295

 

Filistin İnsan Hakları Merkezi, işgalci İsrail makamlarının Filistinlilere yönelik uyguladığı hak ihlallerini inceleyen rapor yayınladı.

Rapor göre, İsrail makamlarının son 12 yılda işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlilere ait 1964 evi yıktığı belirtildi.

Raporda verilen bilgilere göre, İsrail 2006'dan bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da 1328 evi yıkarak aralarında 3025 çocuğun olduğu 5979 Filistinliyi evsiz bıraktı. Bu arada, işgal altındaki Kudüs'te ise İsrail makamlarının 638 evi yıktığı, 1276'sı çocuk 2353 Filistinliyi evsiz bıraktığı belirtildi.

Öte yandan, evlerin yıkılma gerekçesi olarak ruhsatsız olduğunu ileri süren İsrail makamları, Batı Şeria'daki "C" bölgesinde ve Kudüs'te yaşayan Filistinlilere ev inşası için ruhsat vermiyor.

Buna ek olarak, yayınlanan rapor, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin düzenli bir şekilde işgalci Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına maruz kaldığı ve İsrail güçleri tarafından her gün evlerine baskın düzenlendiği kaydedildi.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan A bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik B bölgesinin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan C bölgesinin idari ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

Filistinlilerin C bölgesi diye isimlendirilen bu kısımda yapı inşa etmeleri yasaklanmıştı. Anlaşmaya göre nihai çözüm sağlanana kadar taraflar sahadaki gerçekliği değiştirecek adımlar atmayacaktı. Ancak İsrail bu bölgeye, Oslo Anlaşması'nı ihlal ederek Yahudi yerleşimcileri yerleştirmeye ve askeri karargahlar kurmaya devam etti.

Yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te yaşayan Filistinlilere ev yapma izni vermeyerek şehirdeki Filistinli nüfusu azaltmaya çalıştığını ifade ediyor.

Filistinlilerin ev yapmak için İsrail belediyesinden izin almasının neredeyse imkânsız olduğu şehirde, Filistinlilere ait 20 bin ev "ruhsatsız olduğu" gerekçesiyle İsrail güçlerince yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

 

10/03/2018 11:35:00
Yorum İco
209
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler