Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 09:12
GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 09:12
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

 

Filistin Yüksek Öğretim ve Eğitim Bakanlığı, işgalci İsrail Yüksek Mahkemesi'nin, işgal altındaki “Doğu Kudüs”ün çevresindeki 'Ayrım Duvarı'nın diğer yakasında kalan Filistinli bedevilere ait evler için yıkım kararı kapsamında bölgede bulunan bir okulun da yıkılacağını belirtti.

Bakanlık yaptığı açıklamada, işgalci İsrail Yüksek Mahkemesinin söz konusu karar kapsamında, çevredeki bedevi köylerinden gelen 170 çocuğun eğitim gördüğü, Han el-Ahmer Bedevi köyünde bulunan okulun da yıkılacağı aktarılırken, uluslararası topluma duruma acil müdahale çağrısı yapıldı.

Uluslararası kurumlara mektup

Bu arada, Filistin Yüksek Öğretim ve Eğitim Bakanı Sabri Saydam’ın konu ile ilgili Uluslararası İnsan Hakları ve eğitim hakkını savunan kurumlara resmi bir mektup yolladığı belirtildi.

Mektupta Saydam’ın, işgalci İsrail’in, Filistinli çocukları eğitimden mahrum bırakmak için uyguladığı yöntemleri ele aldığı kaydedildi.

İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, geçen hafta işgal altındaki “Doğu Kudüs”ün çevresindeki 'Ayrım Duvarı'nın diğer yakasında kalan Filistinli bedevilere ait evler için yıkım kararı almıştı.

Han el-Ahmer Bedevileri Topluluğu Sözcüsü İyd Cehhalin, 'Mahkemenin verdiği bu nihai karar, burada yaşayan 190 Filistinlinin topraklarından göçe zorlanmasına neden olacak' ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, Ayrım Duvarı İle Mücadele Heyeti Müdürü Abdullah Ebu Rahmet ise bölgede 3 binden fazla nüfusa sahip 46 bedevi köyünün bulunduğuna işaret ederek, "İsrail, bölgede yaşayan Filistinlileri başka yerlere taşıyarak, Yahudi yerleşim birimi inşa etmeyi hedefliyor" diye konuşmuştu.

“Doğu Kudü” ve Batı Şeria, 1967'den bu yana İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İnşa ettiği Ayrım Duvarıyla bu iki yeri birbirinden ayıran İsrail, Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin “Doğu Kudüs”e geçişini engelliyor.

Kudüs'e bağlı olmasına rağmen duvarın Batı Şeria tarafında kalan Han el-Ahmar bölgesinde yaşayanların ise şehre girişine izin verilmiyor.

Kudüs'te 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor 

“Doğu Kudüs”te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bini aşkın işgalci Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre bu bölgelerdeki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Dünyanın tepkisine rağmen İsrail, bu yasa dışı yerleşim birimlerini genişletmeye devam ediyor.

 

28/05/2018 11:46:00
Yorum İco
472
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler