Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 12:17
AZ BULUTLU
İstanbul \ 12:17
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

 

İşgalci İsrail’e bağlı Kudüs belediyesinin, işgal altında Kudüs’te Mart ayında Filistinlilere ait 7 evi yıktığı bildirildi.

Uluslararası Kudüs Platformu tarafından yayınlanan raporda, Mart ayının başından bu yana işgal altındaki Kudüs'te Filistinlilere ait 5 evin İsrail güçleri tarafından yıkıldığı, 2 Filistinli ailenin ise evlerini yıkmak zorunda kaldığı belirtildi.

Bu arada, raporda, işgalci İsrail makamlarının 8 daireden oluşan bir yerleşim birimi hakkında da yıkım kararı çıkardığı belirtildi.

İsrail makamları, işgal altındaki “Doğu Kudüs”te Filistinlilere ait binlerce evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor. İsrail'e bağlı belediyenin kendilerine ruhsat vermekten kaçındığını ve söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını ifade eden Filistinliler ise bunun "İsrail'in yıldırma ve kenti Yahudileştirme politikalarının parçası" olduğunu belirtiyor.

Yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri de İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilere ev yapma izni vermeyerek şehirdeki sayılarını azaltmaya çalıştığını ifade ediyor.

İsrail'in fiili işgali altında olan Batı Şeria'da yaklaşık 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buradaki Yahudi yerleşimlerin tümü yasa dışı kabul ediliyor.

 

11/04/2018 15:41:00
Yorum İco
428
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler