Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 03:18
HAFİF YAĞMURLU
İstanbul \ 03:18
Dolar
102.715
Dolar
224,3274
Dolar
5,9676
Dolar
5,2814

 

Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saib Ureykat, işgal altındaki Kudüs’te oturan Filistinlilerin ekim ayında yapılacak yerel seçimlere katılmasının ancak İsrail’in işgalini meşrulaştıracağını belirtti.

Ureykat konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “işgal altındaki Kudüs’te oturan Filistinlilerin Ekim ayında yapılacak yerel seçimlere katılmasına kesinlikle karşıyız. Bu durum ancak İsrail’in işgalini meşrulaştırır. Kudüslülerin bu seçimleri boykot etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail’in Kudüs'ü Yahudileştirme yolunda her gün mesafe kat ettiğini belirten Ureykat, yerel seçime bir Filistinlinin bile katılması sadece işgalci İsrail’in “Büyük Kudüs” projesinin kurulmasında yardımcı olacaktır” dedi.

Öte yandan, işgalci İsrail Kudüs belediyesinin de Kudüs işgali için bir araç olduğunu ifade eden Ureykat, “işgalci İsrail Kudüs belediyesi, İsrail hükümetinin ‘Doğu Kudüs’teki Filistinliler için hayatı imkansız kılan, İsrail’in sömürge projesini ve etnik temizlik politikalarını hayata geçiren bir koldur” diye konuştu.

Kudüs'teki yarım asırlık işgal

‘Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

İşgalci İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yeni Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.

27/06/2018 11:01:00
Yorum İco
191
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler