Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 18:37
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 18:37
Dolar
90.108
Dolar
214.7940
Dolar
6.0954
Dolar
5.3604

 

Filistin Kurtuluş Örgütü Fetih yönetim kurulu üyesi Hanan Aşravi, "Kudüs'te halihazırda sürekli oturum belgesine sahip 320 bin Filistinli var. İsrail bu rakamı 100 binin altına düşürmeye çalışıyor ve bu yüzden Filistinlileri göçe zorlamak için kimliklerini iptal ediyor" açıklamasında bulundu.

İsrail Parlamentosu Knesset'te, işgal altındaki Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin kimliklerini iptal etme kararının ikinci ve üçüncü oturumda yaplılan oylamada kabul edilmesine tepki gösteren Hanan Aşravi, "İsrail Parlamentosunun onayladığı karar tamamen uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Aşravi, yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Cenevre toplantısında alınan 4'üncü karara göre İsrail Parlamentosu'nun aldığı kararın asılsız olduğunu belirtti.

Aşravi, açıklamasının devamında, "İsrail makamları, işgal altındaki Kudüs'ün asıl halkı olan Filistinlileri göçe zorlamak istiyor ve bu şekilde Kudüs'ü boşaltmak istiyor" diye konuştu.

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması, Filistinlilerin 'Kudüs'ün Yahudileştirilmesi faaliyetlerine' ilişkin endişelerini artırıyor. Bu kararın, Kudüs'teki Filistinlilere yönelik "tehcir politikaları" konusunda İsrail'e cesaret verdiği ifade ediliyor.

İşgalci İsrail kurumlarının resmi verilerine göre, Filistinliler, Kudüs nüfusunun yüzde 37'sini oluşturuyor ve 324 bin Filistinlinin Kudüs'te oturma izni bulunuyor. Ancak, İsrail yönetiminin ABD'den aldığı son destekle bu sayıyı 100 binin altına düşürmeyi hedeflediği belirtiliyor.

Kudüslüler ise oturum belgelerinin ellerinden alınması da dahil birçok ihlale maruz kalma endişesini taşıyor.

 

06/03/2018 12:06:00
Yorum İco
130
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler