Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 15:02
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 15:02
Dolar
100.938
Dolar
226,9858
Dolar
5,9952
Dolar
5,3121

 

Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, İngiliz kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William’ın Kudüs’e gerçekleştirdiği ziyareti esnasında onunla yaşadığı diyalogu paylaştı.

Shehab News Agency haber ajansına demeç veren Şeyh Sabri, “Prens William ile yaptığımız görüşmede işgal altındaki Kudüs’ün Müslümanlara ait olduğunu ve Yahudilerin Kudüs'ü Yahudileştirme politikalarını reddettiğimizi ifade ettim” dedi.

İşgal altındaki Kudüs’ün statüsü hakkında da konuştuklarını ifade eden Şeyh Sabri, “Prens William ile olan diyalogumuzda, Kudüs’ün ebedi Filistin’in başkenti olduğunu, ABD yönetiminin aldığı Kudüs kararının geçersiz olduğunu belirttim” ifadelerini kullandı.

Demecin devamında Balfour Deklarasyonu’na da değinen İkrime Sabri, “Prens William’a İngiltere’nin Filistin halkına karşı tarihi bir hata işlediğini ve bu hatadan dolayı özür dilemesi gerektiğini ifade ettim." diye konuştu.

Konuşmasının devamında Prens William’ın sözlerine yer veren Sabri sözlerine şöyle devam etti:

“Prens William, ABD yönetiminin Kudüs kararını tanımadıklarını, Kudüs’ü işgal edilmiş bir şehir olarak kabul ettiklerini ve Filistin halkının bu konudaki duruşunu ABD yönetimine ileteceğini belirtti.”

Prens William Filistin ve İsrail'i de kapsayan üç günlük ziyareti kapsamında, 25 Haziran'da Ürdün'e ulaşmıştı. 26 Haziran'da işgalci İsrail’e geçen Prens William İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile ayrı ayrı görüşmüştü.

Ziyareti kapsamında Yafa ve Tel Aviv'de bazı programlara da katılan Prens William, 27 Haziran'da işgal altındaki Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmişti. Prens William, Filistin ziyareti kapsamında işgal altındaki “Doğu Kudüs”te bulunan kutsal mekanları ziyaret ederek Mescid-i Aksa’yı da ziyaret etmişti.

02/07/2018 12:43:00
Yorum İco
233
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler