Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 07:14
PARÇALI BULUTLU
İstanbul \ 07:14
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

Rusya, işgalci İsrail başkenti Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini işgal altındaki Kudüs’e taşımayacağını açıkladı.

Rusya’nın haber ajansı Tass’ın haberine göre, konuya ilişkin açıklama yapan Rusya’nın Tel Aviv büyükelçisi Anatoly Viktorov, “Rusya Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayacak. Ayrıca Rusya, Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ediyor.” dedi.

Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs’e taşımanın gündem dışında olduğunu söyleyen Viktorov, “Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları da dahil olmak üzere Kudüs ile ilgili uluslararası yasal çerçeveye uymaktadır.” ifadelerini kullandı.

ABD başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017 tarihinde işgal altındaki Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti ilan etmişti.

14 Mayıs 2018’de ise dünyadan gelen tepkilere rağmen ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliği işgal altındaki Kudüs’te törenle açılmıştı.

ABD'nin ardından İsrail'deki büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyan ikinci ülke Guatemala olmuştu. Bu iki ülkenin ardından Paraguay da bu yönde adım atmış, ancak bu karar Paraguay parlamentosunda Eylül ayında yapılan oylama sonucu reddedilmişti.

Öte yandan, ABD’nin kararından sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın tutumuna göre Kudüs'ün hem Filistin hem de İsrail'in başkenti olması gerektiğini açıklamıştı.

 

11/02/2019 10:31:00
Yorum İco
135
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.