Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 09:09
GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI
İstanbul \ 09:09
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

KUDÜS

ABD Başkanı Donald Trump’ın, işgal altındaki Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti ilan etmesi üzerinden bir yıl geçti.

İşgal altındaki Kudüs’ü hedef alan bu karar, aynı zaman başta Kudüs, Batı Şeria ve abluka altındaki Gazze başta olmak üzere Ürdün, Lübnan ve Suriye gibi ülkelerde yaşayan Filistinli mülteciler için zor dönemin başlangıcı oldu.

UNRWA tarihinin en zor dönemine girdi

ABD başkanı Donald Trump Kudüs kararını açıkladıktan sonra 16 Ocak 2018’de, ABD dışişleri bakanlığı, Birlemiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (URNWA) yapılan yardımları dondurma kararı aldı.

2018’in Ağustos ayında bu kararı hayata geçiren ABD yönetimi, Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) yıllık 350 milyar dolar değerinde yapılan yardımı tamamen durdurma kararı aldı. Bu miktar UNRWA’nın yıllık bütçesinin çeyreğini oluşturuyordu.

Bu arada ABD dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, UNRWA, kuruluşu "düzeltilemeyecek kadar sorunlu" olarak tanımlandı.

ABD’nin aldığı bu karar işgal altındaki Batı Şeria, Kudüs ve abluka altındaki Gazze başta olmak üzere, Lübnan, Ürdün ve Suriye gibi ülkelerde yaşayan 5 milyonu aşkın Filistinli mülteciyi zor duruma soktu.

Öte yandan, ABD yönetiminin aldığı söz konusu kararı fırsat bilen işgalci İsrail yönetimine bağlı Kudüs Belediyesi de, işgal altındaki Kudüs’te bulunan UNRWA çalışmalarını hedef alan politikalar izlemeye başladı.

İşgalci İsrail Kudüs Belediye Başkanı Nir Barakat, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, işgalci İsrail’in güvenliğini tehdit eden çalışmalar yaptığı gerekçesiyle ajansın çalışmalarının sona erdirilmesi, okullar, klinikler ve çocuk hizmet merkezleri de dahil olmak üzere tüm kurumların kapatılmasını içeren bir plan ortaya koyduklarını belirtti.

Barakat açıklamasının devamında, “UNRWA'nın Kudüs'ten çıkarılması halinde "terör ve kışkırtmanın azalacağını, aynı zamanda hizmetlerin iyileşeceğini ve Kudüs'ün Yahudileştirilmesinin güçleneceğini" söyledi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı Sözcüsü Sami Maşaşa, Haber Kudüs muhabirine yaptığı açıklamada, “ İşgalci İsrail belediyesi, ABD başkanı Trump’ın Kudüs kararından sonra ajansın Kudüs’teki çalışmalarını engellemeye çalışması, işgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistinli mültecilere yönelik çalışmalarımızı olumsuz etkiledi. 2018 yılının başında mülteci kamplarında yaşayan Filistinlilere yönelik çalışmalarda ciddi kriz yaşanmaya başladı.” dedi.

Birleşmiş Milletler Filistin Mültecilere Yardım Ajansı Sözcüsü Sami Maşaşa

Maşaşa, açıklamasının devamında, işgalci İsrail güçlerinin geçen Kudüs’te bulunan Şuafat Mülteci Kampında Filistinlilere ait 19 işyerini "ruhsatısız" olduğu gerekçesiyle yıktığına vurgu yaparak, ajansın Kudüs’teki çalışmalarının durdurulmasına yönelik uluslararası düzeyde bir kararın olmadığını, işgalci İsrail Kudüs belediyesinin aldığı kararların da ajansı bağlamadığını ifade etti.

UNRWA, Kudüs'ün kuzeyinde yer alan ve kentteki tek kamp olma özelliğini taşıyan Şufat Mülteci Kampı'nı yönetiyor. Burada yaşayan 20 bin kişiden yaklaşık 11 bininin UNRWA'ya kayıtlı olduğu biliniyor.

Muhabir: Sara Dajani

 

06/12/2018 10:56:00
Yorum İco
81
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.