Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 14:56
PUS
İstanbul \ 14:56
Dolar
Dolar
Dolar
Dolar

 

İsrail’e bağlı ekiplerin Mart ayı içerisinde Filistinlilere ait 9 evi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığı bildirildi.

Kudüs Araştırma Merkezi’nin raporuna göre, işgalci İsrail makamlarının geçtiğimiz Mart ayında Kudüs’te Filistinlilere ait 9 evi yıktığı belirtildi.

Bu arada, İsrail güçlerinin Batı Şeria’da da onlarca Filistinlilere ait evlere yıkım tebligatı ulaştırdığı kaydedildi.

Trump’ın Kudüs kararından sonra İsrail’in Kudüs ve Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik ırkçı politikaların hızlandığına dikkat çekilen raporda, işgalci İsrail güçlerinin aynı zamanda Filistinlilerin ekili arazilerini tahrip ettiği ve ürünlerine zarar verdiği aktarıldı.

Bunun yanı sıra raporda, İsrail makamlarının geçen yıl Kudüs’te Filistinlilere ait 488 ev ile çeşitli amaçlarla kullanılan 535 tesisi yıktığı bilgisine yer verildi.

İsrail makamları, işgal altındaki Kudüs'te Filistinlilere ait binlerce evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

İşgalci İsrail'e bağlı belediyenin kendilerine ruhsat vermekten kaçındığını ve söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını ifade eden Filistinliler ise bunun "İsrail'in yıldırma ve kenti Yahudileştirme politikalarının parçası" olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, raporda, işgalci İsrail askerlerinin Necef Çölü'nde bulunan Filistinlilerin yaşadığı Arakib köyündeki evleri 126'ıncı kez yıktığı aktarıldı.

Arakib köyünde, 80'den fazla İsrail vatandaşı Filistinli yaşıyor. İsrail yönetimi, köyün yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, İsrail'in kurulmasından çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını vurguluyor.

Köylüler, İsrail güçlerinin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden inşa ederek direnişlerini sürdürüyor.

Necef bölgesindeki diğer köylere de elektrik ve su gibi zorunlu hizmetleri sunmayan İsrail, bölgede yaşayan Filistinlilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail şimdiye kadar, 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü'nün 11 milyon dönümüne el koydu.

 

04/04/2018 12:19:00
Yorum İco
470
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler