Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 18:38
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 18:38
Dolar
90.108
Dolar
214.7940
Dolar
6.0954
Dolar
5.3604

 

Birleşmiş Milletler Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı UNRWA, yeni bir çalışanı işe almayacağını ve kuruluştaki süregelen mali kriz nedeniyle çalışma süresi sona ermiş olan kişilerin sözleşmelerini yenilemeyeceğini açıkladı.

URNWA sözcüsü Adnan Ebu Hasnah, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "sözleşmelerinin tarihi sonuna yaklaşan çalışanların işten ayrılmalarını talep edeceğiz ve sözleşmelerini yenilemeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Ebu Hasnah, açıklamasının devamında, UNRWA'nın ciddi krizle karşı karşıya olduğunu yeni projeleri ortaya koymak için maddi imkanların olmadığı belirtti.

Bu arada, UNRWA Genel Sekreteri Pierre Krähenbühl'ın geçtiğimiz ayda dünyanın dört bir yanındaki bağış yapan ülkelerden fon toplamak için “Saygınlık paha biçilemez” adlı bir kampanya başlamıştı. Ancak söz konusu kampanya zayıf bir karşılık gördü.

Öte yandan, Gazze Şeridi'ndeki Ablukayı Kırma Halk Komitesi, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunun (UNRWA), bütçe açığının artmasından dolayı mali çöküşe geçebileceği uyarısında bulunmuştu.

Komitenin açıklamasında, UNRWA'nın muhtemel ekonomik çöküşünün, dünyadaki milyonlarca Filistinli mültecinin hayatını tehlikeye atacağı vurgulanmıştı.

Uluslararası toplumun acilen harekete geçmesi istenen açıklamada ayrıca, UNRWA'nın "bütçe açığının kapatılması" için İtalya'da yapılması planlanan konferansta, insani durumun kötüye gittiği Gazze'nin kurtarılmasına yönelik de acil yardım fonu oluşturulması çağrısına yer verilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen yıl aralık ayında Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını duyurmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, 16 Ocak'ta yaptığı açıklamada, "UNRWA'ya verilecek 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünün tekrar gözden geçirilmek üzere" askıya alındığını belirtmişti.

Filistin İstatistik Merkezi verilerine göre, UNRWA'ya kayıtlı 5,9 milyon Filistinli mülteciden 2,1 milyonu Ürdün'de, 1 milyon 445 bini Gazze'de yaşıyor, bunu sırasıyla Batı Şeria, Suriye ve Lübnan takip ediyor.

 

12/03/2018 13:19:00
Yorum İco
155
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler