Social Media Fixed
Kudüs Hava Durumu
Kudüs \ 18:40
ÇOK BULUTLU
İstanbul \ 18:40
Dolar
90.108
Dolar
214.7940
Dolar
6.0954
Dolar
5.3604
Foto Haber

 

İşgalci Yahudi yerleşimcilerin, Hz. İbrahim Camisine baskın düzenleyerek caminin avlusunda çadır kurduğu bildirildi.

Filistin'in resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, bir grup işgalci Yahudi yerleşimcinin işgal altındaki Batı Şeria'nın el-Halil kentinde bulunan Hz. İbrahim Camisinin avlusunda çadır kurduğu belirtildi.

Filistin hükümetinden tepki

Filistin Hükümeti sözcüsü Yusuf Mahmut, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Hz. İbrahim Camisinin avlusunda çadırın kurulmasının İsrail hükümeti himayesinde devam eden işgal politikalarının hayata geçirilmesinin yeni bir aşaması olduğunu söyledi.

Mahmut, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "işgalci İsrail son zamanlarda Müslümanların kutsallarına saldırılarını arttırdı. Hem Yahudi yerleşimciler hem de İsrail güçleri düzenli olarak bizim camilerimize baskın düzenliyor. Dolayısıyla, bu durum büyük tehlikenin habercisidir."

Öte yandan, Yahudi yerleşimcilerin caminin avlusunda çadır kurmasına Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan da tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Yahudi yerleşimcilerin Hz. İbrahim Camisinin avlusunda çadır kurması, işgalci İsrail'in Filistin topraklarında devam ettirdiği işgal ve sömürgeciliğin bir parçasıdır. İsrail bu tür uygulamalarla işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te bulunan bütün mukaddesatını Yahudileştirmeyi hedefliyor" ifadelerine yer verildi.

1994 yılında büyük bir katliamın yaşandığı Hz. İbrahim Cami, İsrail tarafından Müslüman ve Yahudiler için ayrı bölümler olmak üzere ikiye bölündü.

Müslümanlara büyük zorluklar çıkaran işgal güçleri, Yahudi yerleşimcilerin ayin yapmaları için her türlü kolaylığı sağlıyor. İşgal güçleri, Yahudi bayramlarında Müslümanları camiden men ederken, ezanı da yasaklıyor.

10/03/2018 10:15:00
Yorum İco
160
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.
Anahtar Kelimeler