"ABD'nin KUDÜS KARARI ASILSIZ VE BATILDIR"

Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı Yusuf İd'is Şeyh: "ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararı asılsız, batıl ve kabul edilemez bir karardır. Bu karar 1,5 milyar Müslümanın duygu ve değerlerini hedef almış ve ezmiştir."
06/02/2018 12:30:00
Özel Röportaj Haber

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen “Vahyin Kutsadığı Şehir: Kudüs” toplantısı, dünyanın çeşitli bölgelerinden Müslüman ilim adamlarını İstanbul’da buluşturdu. Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Konferans Salonu’nda 29-30 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen konferansa katılan Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı Yusuf İd’is Şeyh, Haber Kudüs'e özel açıklamalarda bulundu.

"Kudüs kararı batıl ve asılsızdır"

Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı Yusuf İd'is Şeyh, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp büyükelçiliğini buraya taşıma kararının kendileri açısından kabul edilebilir olmadığını dile getirerek, "Kudüs ebedi Filistin'in başkentidir. ABD Başkanı Trump'ın kararı asılsız ve batıldır. Dahası, Kudüs, bütün Müslümanların imanından bir bölümü olan Mescid-i Aksa'nın bulunduğu kutsal bir şehirdir. Dolayısıyla, Kudüs kararı 1,5 milyar Müslümanın değerlerini hedef alan ve bu duygu ve değerlerini ezen bir karardır." diye konuştu.

"Kudüs'ün Yahudileştirilmesini engellemek Müslümanların vazifesidir"

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp büyükelçiliğini buraya taşıma kararının işgalci İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirmeye yönelik uygulamalarını destekleyici mahiyette olduğunu söyleyen İd'is Şeyh, “Kudüs ve Mescid-i Aksa vakıf toprağıdır, Müslümanlarındır. Bu tartışma götürmez bir gerçektir. Ancak bildiğiniz üzere İsrail Yahudileştirme politikası çerçevesinde gece gündüz burayı ele geçirme çabası içindedir. işgalci İsrail ayrıca, Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin tüm çabalarını ve kanıtlarını reddederek buranın Yahudilerin olduğu iddia ediyor. Dolayısıyla, ABD yönetiminin aldığı karar işgalci İsrail'in Kudüs işgalini desteklemek için alınmış bir karardır. Bu konuda, bütün Müslümanların Kudüs'e sahip çıkması ve Kudüs'ü Yahudileştirme uygulamalarını engellemek için harekete geçmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

"ABD'nin Kudüs kararı bölgeyi olumsuz etkileyecek"

Bakan Yusuf İd'is Şeyh, ABD'nin Kudüs kararının bölgede daha büyük bir krize neden olacağını belirterek sözlerine şeyle devam etti:

ABD, Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti ilan etmek ve Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs taşıyacağını açıklamakla daha büyük bir krizin tohumlarını atmıştır. Zira, bu karar Kudüs'e sahip olmayanın, onu hakkı olmayana vermek üzere alınan bir karardır. Bütün İslam ve Arap ülkelerinin Kudüs kararına karşı koymak ve olumsuz etkilerini engellemek için Filistin halkının yanında durmaya ve destek vermeye davet ediyorum."

 

06/02/2018 12:30:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.