"İSRAİL-FİLİSTİN MESELESİNDE TÜRKİYE İLE ROLLERİMİZ KESİŞİYOR"

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, "Türkiye ve İngiltere olarak farklı uluslararası yapıların iki üyesiyiz, farklı rollerimiz var. Fakat bu rollerin İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda kesiştiğine inanıy
18/05/2018 15:50:00

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Büyükelçilik rezidansında düzenlediği basın brifinginde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere ziyaretinin yanı sıra gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.


İki ülkenin NATO bünyesinde önemli birer müttefik olduğunun altını çizen Chilcott, bu çerçevede ülkelerden birinin bir saldırıya maruz kalması halinde diğerine destek verme sözüne sadık kalmayı sürdürdüklerini ifade etti. Öncelik arz eden çeşitli olaylarda da iki ülkenin birbirine destek verdiğine dikkati çeken Büyükelçi Chilcott, iki hükümet arasında oldukça yapıcı bir diyalog söz konusu olduğunu belirtti. İngiliz Büyükelçi, bölgeyi ilgilendiren Suriye, Irak, Filistin gibi konularda da önemli bir diyaloga sahip olduklarının altını çizdi.

Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Theresa May'in görüşmelerinde ABD'nin elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasını da değerlendirdiğini aktaran Chilcott, "İngiltere de Türkiye gibi büyükelçiliğini taşıma kararında değil. ABD'nin böyle bir adım atmasını da bir hata olarak değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.


Büyükelçi Chilcott, Filistin'de yaşanan gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, Birleşmiş Milletlerin yapacağı görüşmelerde bu konunun muhakkak gündeme getirileceğini ve İngiltere'nin daimi üye olarak fikirlerini açıklayacağını söyledi. Chilcott, şöyle devam etti:

"Türkiye ve İngiltere olarak farklı uluslararası yapıların iki üyesiyiz, farklı rollerimiz var. Fakat bu rollerin İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda kesiştiğine inanıyorum. Çünkü stratejik amaçlarımız birbirine çok benzer. Biz bu sorunun çözümü için barışın iki devletli bir yapı üzerinde gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz ki burada da yaklaşımlarımızda fark olduğunu düşünmüyorum. Şiddetin durdurulması, Filistinlilere adil bir anlaşma tanınması ve İsraillilerin kendi ülkelerinde güvenli şekilde yaşayabildiklerini hissetmeleri gerektiğine inanıyoruz. Dolayısıyla bu kapsamda ülkelerimiz ve amaçlarımız arasında sanırım bir fark yok ve bu amaca doğru hedeflerimizi belirleyeceğimizi düşünüyorum."18/05/2018 15:50:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.