"KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN ORTAK MİRASIDIR"

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Kisvani: "ABD'nin Kudüs kararı asılsız ve batıldır. Kudüs ve Mescid-i Aksa ayrılamaz bir bütün ve Müslümanların mirasıdır. Bütün Müslümanların Kudüs'e sahip çıkması gerekir."
05/02/2018 13:33:00
Özel Röportaj Haber

 

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani, 29-30 Ocak tarihlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenen ve dünyanın çeşitli bölgelerinden Müslüman ilim adamlarının katıldığı "Vahyin Kutsadığı Şehir: Kudüs" toplantısı için geldiği İstanbul'da, Kudüs ile ilgili Haber Kudüs'e özel açıklamalar yaptı.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa bir bütündür"

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani, Kudüs toprağının Peygamber Hazreti Muhammed'in (s.a.s) israya çıktığı yer olduğunu ve Hazreti Muhammed'in 17 sene buraya doğru namaz kıldığını belirterek, "Mescid-i Aksa ve Kudüs bir bütündür." ifadesini kullandı.

Kisvani devamında, "ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etme ve Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı sadece Kudüs'e yönelik bir saldırı değil, Mescid-i Aksa'yı da hedef alan bir saldırıdır." dedi.

Kudüs'ün birçok peygamberin toprağı olduğunu, bu topraklarda Hazreti İbrahim, Hazreti Davut, Hazreti İshak, Hazreti Yakup ve Hazreti İsa gibi birçok peygamberin yaşadığını, buranın Beytül Makdis'in toprağı olduğunu dile getiren Ömer el-Kisvani, ABD yönetiminin kararının asılsız ve batıl olduğunu söyledi.

"Kudüs bütün Müslümanların ortak mirasıdır"

Kisvani, Kudüs'ün sadece Filistinlilere ait olmadığını dile getirerek sözlerine söyle devam etti:

"Kudüs'ün bazı dönemlerde işgalciler tarafından ele geçirilmiş olmasına rağmen tarih boyunca Müslümanların egemenliği altında olmuştur. Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanların ortak mirasıdır. Hz Ömer Kudüs'ü fethettikten sonra uzun bir süre burası Müslümanların hükmü altında kalmıştır. Daha sonra, Selahattin Eyyubi burayı haçlı işgalinden kurtarmış ve uzun bir süre Kudüs barışın şehri olmuştur.
Müslümanların ana gündemi Kudüs ve Mescid-i Aksa olmalı. Zira, Kudüs Allah'ın vahiy ile mukaddes kıldığı üç yerden bir tanesidir. Müslümanlar Kudüs'ü sahiplenmeli ve Kudüs'e her anlamda destek vermeli."

"İsrail uluslararası kanunları hiçe sayan bir 'devlet'tir"

İşgal altındaki Kudüs'ün, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)'nun koruması altında olduğunu ifade eden Mescd-i Aksa Müdürü el-Kisvani, işgalci İsrail'in Kudüs'teki uygulamalarının yasal olmadığını, İsrail'in bu uygulamalarla uluslararası hukuku çiğnediğini söyledi.
Kisvani ayrıca, ABD yönetiminin kararının da işgalci İsrail'in hukuksuz uygulamalarına destek mahiyetinde olduğunu dile getirerek, "ABD Başkanı Donald Trump Kudüs kararıyla uluslararası toplumu ezip geçmiştir" dedi.

 

05/02/2018 13:33:00
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.